My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Zawsze jest pora napisać utwora. Zapraszam do udziału w konkursie poetyckim

,


Mój wykładowca i kierownik katedry na studiach, dr Piotr Łuszczykiewicz, lubił się naśmiewać z poezji wychwalającej „ojca narodu”, Józefa Stalina, jakiej swego czasu zostało napisane mnóstwo — no bo niechby ktoś odmówił napisania… Słynne, z lubością przytaczane przez niego strofy „niech nam żyje towarzysz Stalin, co usta słodsze ma od malin…” mówią o poziomie tej makulatury same za siebie.

Kategorie tematyczne w konkursach poetyckich to straszna kosa, o czym już kiedyś pisałem. W szczególności, kiedy nie wypada, nie chce się, nie umie, napisać inaczej niż czołobitnie. Potwierdza się to, kiedy przeglądam pierwsze nadesłane zestawy na konkurs poetycki „Przystani”. Wiersze inspirowane życiem ojca Maksymiliana Kolbego, jakie nadeszły, w znakomitej większości są płaskie, bez pomysłu, poziomem często oscylując wokół ust towarzysza Stalina właśnie.

Na dokładkę, wiele osób widząc kategorię inspirowaną życiem jakiegoś świętego automatycznie uznaje, że jest to konkurs religijny i przysyła cały zestaw odpowiednich – ich zdaniem – na tę okazję. Odpowiednich tylko ich zdaniem, bo zamiast się – w swoim mniemaniu – wstrzelić w gusta jury, knoci nie tylko wiersz tematyczny, ale i cały zestaw. Mimo, że nieraz widzę po jednym, czy drugim wierszu, że autor potrafi napisać nieszablonowo, ciekawie, dorzecznie. Ale akurat nie na tematy religijne; które razem z miłością, śmiercią, patriotyzmem i podobnie wzniosłymi rzeczami są najgorszym tematem dla mało wyrobionych.

A przecież wystarczy jeden słaby wiersz, żeby skreślić cały zestaw. Nagroda należy się temu, kto jest twórcą już ukształtowanym i dobrym, a nie temu, któremu przypadkiem wśród mnóstwa wierszydeł trafiła się jedna perełka. Nie, zestaw to musi być cały naszyjnik pereł.

Dlatego też początkowa selekcja jest najłatwiejsza w pracy jury. Wystarczy naprawdę rzut oka, żeby odsiać gnioty i grafomaństwo. Prawdziwa praca zaczyna się, gdy wśród tych paru procent, które przejdą selekcję trzeba wyłonić finalistów, a potem wytypować zwycięzców.
Kiedy byłem w jury pierwszy raz, byłem początkowo przerażony fatalnym poziomem nadchodzących zestawów. Teraz już się przyzwyczaiłem: nie tylko znakomita większość prac nadchodzi w ostatniej chwili, ale w tejże nadchodzą zwykle te najlepsze zestawy. Nie wiem, być może prawdziwi poeci po prostu pracują na ostatni dzwonek, a może tak długo poprawiają… Co niestety nie pozwala za bardzo sobie rozłożyć pracy, wszystko robi się od razu. Cóż.

We wspomnianym przeze mnie konkursie właśnie nadchodzi ten ostatni dzwonek: pozostały dwa tygodnie. Czekam zatem na wszystkich chętnych, nadsyłajcie zestawy. Macie nie tylko jeszcze szansę, ale nawet – statystycznie – całkiem dużą szansę na wygraną. Przypominam regulamin i zapraszam:
ORGANIZATORZY:
• STAROSTWO POWIATOWE W TURKU
• URZĄD MIASTA W TURKU
• STOWARZYSZENIE „PRZYSTAŃ” W TURKU
• KS. KANONIK PROBOSZCZ PARAFII P.W. ŚW. BARBARY MIROSŁAW FRANKOWSKI
[/SIZE]
Zapraszają na PIĄTĄ EDYCJĘ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO pod hasłem:

„ZBIORĘ WSZYSTKICH PRZYJACIÓŁ I SERCE PRZED NIMI OTWORZĘ
BO DOPRAWDY CZY WARTO INACZEJ NA ZIEMI TEJ ŻYĆ”
(Bułat Okudżawa)


REGULAMIN KONKURSU

• Konkurs ma charakter otwarty dla osób w wieku powyżej 16 lat.

• Uczestnicy przesyłają 4 egzemplarze zestawu wierszy w maszynopisie na adres: Stowarzyszenie PRZYSTAŃ w Turku, 62–700 Turek, ul. Korytkowska 11.

• Zestaw musi zawierać trzy wiersze o tematyce dowolnej oraz – dla zwolenników poezji religijnej – wiersz dodatkowy inspirowany życiem OJCA KOLBEGO za który przewidziana jest nagroda specjalna.
Każdy zestaw winien być opatrzony godłem, natomiast dane osobowe, adres, nr telefonu, e-mail powinien znajdować się w zaklejonej kopercie wraz z godłem. Autorzy z Turku oraz powiatu tureckiego obok godła powinni umieścić napis TUREK – będą kandydować do nagrody specjalnej. Zestawy nie spełniające warunków nie będą uwzględniane.

• Ostateczny termin nadsyłania prac upływa z dniem 30.09.2009. Nagradzane będą tylko te wiersze, które nie były wcześniej nagradzane w innych konkursach (nie dotyczy wierszy nagradzanych wyłącznie drukiem).

• Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród i spotkanie z laureatami oraz jurorami nastąpi w połowie października. O dokładnym terminie wszystkich laureatów powiadomimy listownie i telefonicznie.

• Wszystkich uczestników konkursu informujemy, że jeżeli zajdzie możliwość wydania tomiku pokonkursowego – odbędzie się to bez płacenia honorariów. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne i książkowe. Organizatorzy nie zwracają kosztów podróży.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY[/ALIGN]

Powiązane wpisy:
Pierwsza notka z zaproszeniem do konkursu i dyskusja w komentarzach.
Oficjalne wyniki konkursu.
Krótka wideorelacja z pokonkursowego koncertu.

Nie rozmiar, lecz chęć wielka czyni z człeka…Królowa Bona umarła! …a tarczy antyrakietowej nie będzie

Komentarze

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 17 września 2009 15:37:52

Ewelina writes: Bardzo miło spotkać Cię Arturze w wirtualnej przestrzeni :) Mądrze i ciekawie piszesz! Chciałam nawet wysłać jakiegoś maila, ale niestety nie mam pojęcia jak to ustrojstwo, Operą zwane,działa i mimo usilnych starań, danych kontaktowych nie odnalazłam. Cóż - dziewczęta w moim wieku "bujają się" głównie na fejsbuku i wyższe formy są im obce;) Obiecuję jednak wpadać często i się zaczytywać. Pozdrawiam ciepło Ewelina Grabowska

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi czwartek, 17 września 2009 19:49:08

Rzeczywiście, e-mail pokazywany jest tylko znajomym. Zgubiłaś moje GG? wink 2693131, albo jurgi2(małpa)poczta(kropka)fm. Na fej-zbuku też jestem, ale rzadko zaglądam, bo nie lubię.

Miło Cię usłyszeć, miałem kajś Twój profil na jakimś sajcie z fotkami, ale chyba go skasowałaś. Zapraszam jak najbardziej. A teraz pędzę właśnie coś naskrobać, bo w tym tygodniu dość się obijałem…

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki