My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Stan łez, stan śmiechu

, , , ,


Wojciech Jaruzelski               Wiersz o stanie wojennym… (fragment)

Ojczyzna nasza
znalazła się
nad przepaścią.
Dorobek wielu pokoleń,
wzniesiony z popiołów polski dom
ulega ruinie.
Przez każdy zakład pracy,
przez wiele polskich domów,
przebiegają linie bolesnych podziałów…


Śmiech i satyra zawsze były bronią słabszych, poniżanych i uciskanych. Bronią, przed którą nie ma skutecznej tarczy, bronią, której bały się najwięksi i najsilniejsi tyrani. Przemoc rodzi się z głupoty, a głupota to nieodłączne, mnożące się absurdy. Tak oto sami oprawcy są zwykle twórcami amunicji, z której potem obrywają.

Mówi się, że Polska miała opinię najweselszego baraku w obozie komunistycznym. Zgodnie z oficjalną linią tego bloga i moim życiowym credo, niezłomnie wierzę, że właśnie ta cecha była tą, która pozwoliła nam jako pierwszym wyzwolić się z narzuconego reżimu. Niech żyje śmiech, niech żyje kpina, wyśmiejmy wrogów naszych, bracia!Oto jak w ponurej, więziennej rzeczywistości radzili sobie ludzie internowani w stanie wojennym:

Nieodłączną cechą wszystkich zamkniętych zbiorowości ludzkich jest wzrost poczucia humoru. Również internowani, mimo ogólnie przygnębiającej atmosfery, robili sobie i „klawiszom” różne kawały. Pozwalały im one przetrwać, zabić czas i nudę. Pozwalały przez chwilę zapomnieć, gdzie są i co robią. Oto niektóre z żartów wspominanych przez internowanych:

[…] „Komendant tutejszego ośrodka poinformował mnie, iż gdybym chciał zająć się jakąkolwiek formą twórczości literackiej - wspomina Antoni Pawlak - muszę w tym celu uzyskać zgodę «organu dysponującego». W związku z powyższym zwracam się z prośbą o pozwolenie napisania wiersza. Przewidywana tematyka utworu - tęsknota za kobietą. Myśl przewodnią planowanego utworu można streścić w następujący sposób - złą rzeczą jest rozłąka. W chwili obecnej trudno mi określić rodzaj metaforyki oraz metrum wiersza. Mogę przypuszczać, że wiersz skomponowany zostanie na zasadach tzw. czwartego systemu peiperowskiego z zachowaniem niektórych regularności informacyjno-syntaktycznych. Z góry dziękuję za pozytywne załatwienie podania”.

Krzysztof Kolęda, „Klawisze i złodzieje”, strona 109, 110
Książka o internowanych w stanie wojennym
[/QUOTE]

Za podrzucenie książki dziękuję Kazowi.
[/ALIGN]

Motywujące przysłowie ssaczeI zabawnie szczerzy kły, choć nie bywa nigdy zły

Komentarze

Niezarejestrowany użytkownik poniedziałek, 14 grudnia 2009 22:02:03

Myszka writes: Nie wiem czy umiałabym odpowiedzieć śmiechem na coś takiego. Nawet po latach. Chociaż na szczęście nie pamiętam tych czasów.

Niezarejestrowany użytkownik wtorek, 15 grudnia 2009 14:08:51

telemach writes: piękne. śmiech jest potężną bronią: od ironicznego uśmiechu do szyderstwa: cała gama środków.

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki