My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Archiwum: April 2011

Wszyscy jesteśmy tradycjonalistami

, , ,


Kuszenie Adama

Kłamstwo ma krótkie nogi,
ale długą i zacną tradycję.




Polskie mordy


Prawie każdemu znany jest dialog filmowego Azbesta o polskich narzekających mordach (film „Szczęśliwego Nowego Jorku”, gdyby ktoś jeszcze nie znał). Prawda o polskim marudzeniu zawsze docierała do mnie bardziej rozumowo, nie czułem tego. Ale ostatnio poczułem dobitnie.

Od niedawna zima paszła won i wydawałoby się, że nic, tylko cieszyć się coraz lepszą pogodą i dodatnimi temperaturami. Niestety, im jest lepiej, tym więcej słyszę narzekania. Lubię wieczorne spacery, albo chociaż posiedzenie sobie na płotku przed powrotem do domu. Rezultat taki, że spotykam sąsiadów, swoich i mojej babci. Zamieniam zwykle kilka słów. Niestety, nie ma przypadku, żebym nie słyszał stękania na pogodę. A to deszcz popadał, a to jest chłodniej niż wczoraj, a to wiatr powiał, a to duszno… Do diubla, zamiast cieszyć się wiosną, wszyscy dookoła marudzą. Naprawdę zaczęło mnie to irytować. Ja na pogodę nie narzekam. Wiatr? Póki mi głowy nie urywa albo nie sypie piaskiem po oczach to nawet lubię. Deszcz? Jeśli jest ciepło, to mi nie przeszkadza. Zimna nie lubię, ale póki nie ma mrozu, to nie widzę powodu do lamentów.

I świadomie piszę to w dniu, kiedy mamy dobiijająco niskie ciśnienie, wiatr urywa nie tylko głowy, ale i dachy i kiedy czuję się tak połamany, jakbym lądował z orbity bez spadochronu.

Zoologiczne samochody

,

Chociaż przechodzę obok tej planszy codziennie od miesięcy, wciąż mnie ona zastanawia.
Auto części Zoologiczne
Bo zoologiczne auto-części to chyba do zoologicznych samochodów są?

Gdyby Śródziemie istniało naprawdę

, ,


Moja opowieść nie jest alegorią do aktualnych zdarzeń i sytuacji — tak napisał J.R.R. Tolkien w przedmowie do Władcy Pierścieni. Dobrze-li to, czy źle?

Prawdziwe wojny nie są podobne do legendarnych ani w swoim przebiegu, ani w skutkach. Gdyby to rzeczywistość ukształtowała i natchnęła legendę, przeciwnicy Saurona z pewnością przejęliby Pierścień i użyliby jako oręża w walce; zamiast unicestwić Pierścień zmusiliby go do służenia swoim interesom, a zamiast burzyć Barad-Dur, okupowaliby tę twierdzę. Saruman nie mogąc zdobyć Pierścienia mógłby, wśród zamętu zdradliwej epoki, odnaleźć w Mordorze brakujące ogniwa, które wypełniłyby luki w jego własnych studiach nad tajemnicami Pierścieni i wkrótce zdołałby stworzyć swój własny Wielki Pierścień, który pozwoliłby mu rzucić wyzwanie nowemu samozwańczemu Rządcy Śródziemia. Obie walczące strony nienawidziłyby hobbitów i pogardzałyby nimi. Nawet uczyniwszy z nich niewolników nie pozwoliłyby im przetrwać długo na świecie.



Można by wymyślić rozmaite inne warianty zależnie od gustu i poglądów osób lubujących się w alegoriach i aktualnych aluzjach — pisze on dalej. Tak właśnie postąpił rosyjski pisarz K.J. Yeskov, pisząc powieść „Ostatni władca Pierścienia”. Nie jest to co prawda alternatywna wersja klasyka, a akcja toczy się później, stanowiąc ciąg dalszy „Władcy…”; książka zawiera jednak odmienne spojrzenie na tę „zmitologizowaną” opowieść, przedstawiając historię walki Mordoru z resztą Śródziemia nie tylko zamieniając dobrych i złych, ale i przedstawiając ją jak współczesną historię. A cała ta dekonstrukcja w oparciu o fakty napisane przez Tolkiena.

Rozpasała mi się dygresja, a chciałem zauważyć coś innego — nasza rodzima saga o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego jest właśnie takim współczesnym i realistycznym przedstawieniem sztampowych wzorów fantasy. Smoki i inne potwory zaczynają być pod ochroną, bo grozi im wymarcie. Elfy i krasnoludy wypierane przez ludzkie królestwa zamykane są w rezerwatach, bronią się stosując walkę partyzancką i terroryzm. Czarodzieje tworzą szarą klikę, wypisz-wymaluj obraz masonów i twórców NWO ze spiskowych teorii.

Wiedźmin - ekran gry Pomimo pięknych widoków świat w istocie jest bagnem…

Może jednak lepiej, że Tolkien unikał odniesień do rzeczywistości. Inaczej zapewne po obaleniu Saurona ludzie i elfy pozostaliby w stanie zimnej wojny, przedtem rozdzielając pomiędzy siebie ziemie poczciwych i naiwnych hobbitów.
Może jednak lepiej, że Śródziemie pozostaje nieprawdziwe i nieskalane.

Szósty smętek

, , ,


Smętek

Pamiętaj, aby dzień smętny smęcić.