My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Księżycowe królestwo, benefis Lecha Lamenta

, ,


Dorobek ponad trzydziestu lat pracy twórczej turkowskiego poety, Lecha Lamenta, jest więcej niż pokaźny. Szereg wydanych tomików (jeśli dobrze liczę, to dwanaście), nagród w konkursach on sam nie potrafiłby już zliczyć, brązowy medal „ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS”, ponadto twórczość graficzna, malarska i rzeźbiarska… To na co teraz pora? Ano na benefis.

W zasadzie to nie potrzeba by żadnego pretekstu do zorganizowania benefisu, ale że okazja była, to i nie sposób było się wykręcić. Oficjalną okazją bowiem było wydanie w tym roku dwóch ostatnich, a niepromowanych jeszcze zbiorów wierszy: „Królestwo modliszki” oraz „Dryfujący księżyc”.

Lech Lament

Na dobrą sprawę to miejsce na taką imprezę mogło być tylko jedno: Klub Młodzieżowy Stowarzyszenia „Przystań”, gdzie nasz benefisant udziela się jako twórca i wolontariusz (nie wspomniałem, że prowadzi warsztaty poetyckie i rzeźbiarskie dla dzieci? No to już wspomniałem). Życzliwi ludzie, klimat i jak zawsze pełna sala, w sobotni wieczór, 9 października…

Publika


Były oczywiście wspominki, serwowane przez dwoje prowadzących wieczór: Marię Kur-Sulkowską (prezes Stowarzyszenia) oraz znanego tu gawędziarza: Jacka Sulkowskiego; podziękowania i kontrpodziękowania. Żeby nie było monotematycznie, wieczór ozdobił wystawą Karol Ziemiański, organizator I Wystawy Dzieł Artystów Plastyków Powiatu Tureckiego. Ciekawostką i niespodzianką dla benefisanta było pojawienie się gitarzysty i barda – dawniej obaj współpracowali, a nie widzieli się od dwudziestu lat. Pan Jerzy zagrał kilka piosenek napisanych przez Lecha Lamenta (nie wspomniałem, że jest autorem piosenek? No to już wspominam) oraz Ireneusza Lamenta. Jedna z nich sięga powstaniem aż stanu wojennego.

Główną ozdobą wieczoru był jednak występ zespołu KMT. To już chyba trzeci skład zespołu prowadzonego przez Pawła Grabarę, grającego poezję śpiewaną. Ta reaktywacja jest wyjątkowa, dołączyła bowiem jako wokalistka Martyna Strychalska, w Turku znana między innymi z występowania w chórze Viribus Unitis, w Polsce kojarzona z występu w Mam Talent. Tu również było kilka piosenek z tekstami Lecha Lamenta, obok Jacka Podsiadło i Mirona Białoszewskiego.Przepraszam za nienajlepszą jakość nagrania. O zespole KMT jeszcze skrobnę, bo warto.Co jeszcze? Podopieczne przystaniowego koła teatralnego recytowały wiersze. Dodatkowym niespodziewanym gościem był ksiądz Krzysztof Niespodziański, również literat, a poza tym ilustrator książek Lecha Lamenta. A ponadto podczas benefisu można było się załapać na darmowe tomiki wierszy, podpis autora, tomik wierszy Marioli Jankowskiej, też z podpisem, oraz kieliszek dobrego wina, zafundowany przez benefisanta (nie wspomniałem, że jest koneserem wina? No to już wiecie). A po zakończeniu części oficjalnej były jeszcze długie rozmowy o sztuce i kulturze. [/ALIGN]

Krótka i skromna galeria zdjęć (byłem zajęty głównie kręceniem. Filmów).
Więcej o zespole KMT.

Mniej żreć, więcej się toczyćTo był moment…

Komentarze

Indianka wtorek, 19 października 2010 16:22:22

Artur, bardzo profesjonalnie opisałeś cały benefis Leszka.
To były niezapomniane wrażenia dla duszy i ciała.

Pozdrawia Indianka.

Jerzy GranowskiJuragos środa, 20 października 2010 21:55:41

Lechu!
Przyjacielu, szkoda że nie mogłem uczestniczyć w tej sympatycznej dla Ciebie chwili. Przeglądając obrazki, słuchając piosenek i czytając reportaż Artura - czułem klimat tej kulturotwórczej imprezy.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu takich imprez.

A to dla Ciebie moja stara piosenka )kliknij w tytuł):
Gitaro moja

Jerzy


Niezarejestrowany użytkownik wtorek, 9 sierpnia 2011 03:27:06

Анонімний writes: Houses and cars are not very cheap and not every person is able to buy it. Nevertheless, business loans are invented to aid people in such situations.

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki