My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Szósty Konkurs poetycki Przystani – krótka relacja

, , ,

Prawdziwego mężczyznę poznać po tym, jak kończy. Prawdziwego organizatora poznać po tym, jak podtrzymuje trwanie. Dlatego cieszy każda kolejna, udana edycja wartościowych imprez kulturalnych. Szósty już Ogólnopolski Konkurs Poetycki (pod hasłem Bułata Okudżawy „zbiorę wszystkich przyjaciół i serce przed nimi otworzę bo doprawdy czy warto inaczej na ziemi tej żyć”), jaki organizuje Stowarzyszenie Młodzieżowe „Przystań” pokazał, że przedsięwzięcie nie tylko trwa, ale ma się dobrze, a nawet rozwija.

Niemal dwie setki nadesłanych zestawów (każdy od trzech do czterech wierszy) to rekord konkursu, a zarazem wyjątkowo dużo pracy dla jury (w składzie: Lech Lament oraz obok podpisany Artur Jurgawka). Jeszcze większym wyzwaniem okazał się wyjątkowo wysoki poziom: zwykle o podium bije się około dziesięciu autorów, w tym roku było ich ponad dwudziestu; żal było, że nagród nie ma więcej. Co jeszcze milsze, niewiele było zestawów naprawdę słabych czy niewartych uwagi. Najwyraźniej poetyckie wiatry w tym sezonie wyjątkowo sprzyjały.

Oficjalna gala dla laureatów odbyła się 20 listopada w Klubie „Przystań” z udziałem zwycięzców (niestety, nie wszystkim udało się dojechać), jury oraz zaproszonych gości. Prowadzona przez Marię i Jacka Sulkowskich impreza była urozmaicona: nagrodzone wiersze (recytowane przez samych organizatorów i prowadzących) przeplatane były poezją śpiewaną przez Jerzego Kellera. Silnym akcentem muzycznym był koncert niedawno reaktywowanego zespołu KMT, który z Martyną Strychalską w roli wokalistki pokazał nowe, bardziej drapieżne oblicze. Nie brakło także żartów i akcentów parodystycznych.Istotnym elementem była premiera książki powstałej dzięki „Przystani”, a wydanej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Turku. Antologia poezji „Przystań – dzieciom, czyli notatnik dziecięcy” to zbiór wierszy dla dzieci, pisanych i przez dzieci i przez dorosłych. Na gali obecna była część autorów, którzy również zostali uhonorowani. O książce jeszcze napiszę.

Na części oficjalnej poetycki wieczór się nie skończył, bowiem jeszcze długo w noc rozmawiano o kulturze i sztuce, wymieniano wrażenia i śpiewano. Goście – laureaci wrócili więc do domów z miłymi wrażeniami i z pewnością wspominać będą Turek jako miasto wyjątkowo poetyckie.

Więcej w temacie:
Protokół konkursu
Piosenki Jurka Kellera
Galeria zdjęć
Piosenki KMT
• O książce „Przystań – dzieciom, czyli notatnik dziecięcy” (wkrótce)
[/ALIGN]

Przysłowie dla tych, co im się nie chcePotęga prasy

Komentarze

memorizky hulumemorizky sobota, 11 grudnia 2010 14:04:09

i like it...;)

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki