My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Nowa definicja dekady na nową dekadę

, ,

Niedawno Gazeta Wyborcza świętowała swoje dwudzieste urodziny. Pojawiło się trochę newsów, artykułów, część mediów demonstracyjnie zignorowała rocznicę i udała, że jej nie ma (nie mogę się oprzeć wrażeniu, że „nosił wilk razy kilka”, Wyborcza też nieraz udawała nieistnienie prasy, z której ściągała tematy). Macdac, znany z cyklu filmów „Muppet Sejm” napisał nostalgiczny wpis o swoich tytułach na pierwszej stronie i sztuce tych tytułów tworzenia.

Swoje trzy grosze, jak zwykle średnio udane, do świętowania dwudziestki wtrącił również portal gazeta.pl. Również próbując błysnąć tytułem na pierwszej stronie:


dekada

Jak widzimy, rzutem na taśmę, na cześć rocznicy GW, od dziś (a w zasadzie od paru dni) dekada oznacza nie dziesięć lat, a dwadzieścia. Nie wiem, czyja to inicjatywa i pomysł, chciałem pogratulować pomysłu pod wpisem MacDaca, ale tam jest tylko dla zalogowanych, więc piszę u siebie.

A jak już jesteśmy przy tematyce okołoportalowej, którą ostatnio zaniedbuję, to wpadła mi w oko jeszcze jedna innowacja. I znów nie wiem, kto jest autorem tych rewolucyjnych zmian w gramatyce języka ojczystego: wymieniony w tytule Jacek Mojkowski z Tok FM, czy enigmatycznie podpisany pod artykułem „tm”, zapewne portalowy wyrobnik:

te pole

Światło w wieży, czyli rafa im. św. BarbaryFrancja wprowadza sądy kapturowe nad internautami

Komentarze

NastkaTheFallenAngel środa, 13 maja 2009 06:24:30

Ha! Jakich to się tu człowiek ciekawych rzeczy może dowiedzieć. 20-letnia dekada - tego to chyba jeszcze nie grali p

trzcina środa, 13 maja 2009 07:08:37

Co się tyczy "dwudziestoletniej dekady" - A może jest ta gafa w istocie dobrym znakiem, bo z cytatu jednoznacznie wynika, iż anonimowy dziennikarz portalu gazeta.pl z pewnością nie jest szpiegiem wywiadu rosyjskiego, bowiem w moim języku ojczystym (jakim jest właśnie rosyjski) to słówko (декада) oznacza coś innego - "dziesięć dni".http://www.kolobok.us/smiles/big_standart/cool.gif -
http://www.indiana.edu/~iubhonor/hdextra/fall08/Images/spy.gif -

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi środa, 13 maja 2009 14:10:45

Dwudziestoletnia dekada to coś jak dwumetrowy metr i chociaż znalazłbym sytuację uzasadniającą nawet dwumetrowy metr, to z tą dekadą nie mam nawet koncepcji, jakby to mogło być poprawne.

Wynika z tego, że dekada zapewne jest pożyczką z rosyjskiego (przyznam, że nie wiedziałem, choć w szkole rosyjski miałem) i w ogóle należy się zastanowić, czy jest poprawne jej użycie w znaczeniu „dziesięciolecie”. Wśród dziennikarzy zauważam rosnącą tendencję do makaronizmów, często z wyraźym niezrozumieniem dokładnego znaczenia, że już o zastosowaniu odpowiednich form gramatycznych nie wspomnę.

Niezarejestrowany użytkownik poniedziałek, 18 maja 2009 21:00:11

axe/ssg writes: skoro ruski rok trwa dluzej niz rok, to czemu nie декада?

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki