My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Vademecum maturzysty — „Antygona”

, , ,


Dawno, dawno temu, w całkiem innych okolicznościach wśród scenowych znajomych zaczęła krążyć kaseta z „Nyjnością”. Nyjność, jak informowano niezorientowanych, to była cykliczna audycja w Radiu Opole, którą kolega Jet/MEC postanowił upowszechnić. Kilkanaście nagranych odcinków na jednej stronie kasety, druga była przeznaczona na wpisy kolejnych słuchaczy, swoją audycję umieścił tam też oczywiście Filodendron. Audycji już dawno nie ma, podobno autorzy okazali się zbyt… awangardowi. Po dwunastu latach doszedłem do wniosku, że warto odgrzebać i przybliżyć przynajmniej niektóre. Zatem dziś, ponieważ zbliżają się matury, odrobina korepetycji z języka polskiego. Na tapecie: „Antygona”. Ocen nie gwarantujemy, ale dobry humor komisji: tak. Zapraszam.





Zaś dla preferujących czytanie nad słuchanie tekst korepetytorium:

„Antygona” jest książką starą, która taka książka w nazewnictwie nazywa się hieroglifem. Działo się to w czasach, kiedy Włochy nazywały się jeszcze Starożytna Grecja. Autorem jest Archimedes, dramaturg, myśliciel i największy atleta tamtych czasów, przedwcześnie zmarły na skutek. Główna bohaterka, młoda dziewczyna pracująca w administracji, nie stroniąca wszakże od zabaw, chowa swojego brata, a potem nikt nie może go znaleźć. Wszyscy mają do niej złość, że go pochowała, a najbardziej bogowie, którzy przez to nie mogą oni iść do nieba. Wtedy jej ojciec nabija na pal i rzuca na pożarcie sępom Azję Tuchaj-Beja, żeby pokazać, że nie żartuje. Niestety, wkrótce sam ginie, ugodzony do żywego. Na wieść o tym kataklizmie drugi brat umiera za domem, a matka dostaje kurzej ślepoty, co wiadomo jak się kończy. Giną wszyscy po kolei i w całym królestwie rozlegają się głośne dźwięki kopania w kalendarz, co oczyszcza sytuację. Stąd przychodzi mi dygresja w nawiasie, że starożytni Rzymianie byli to sadyści, nie pozbawieni jednak pewnego poczucia humoru. Najbardziej dowcipnym i trafionym akcentem było zrzucenie chóru starców z kamiennych schodów teatru na sam dół. Trochę zrobiło mi się ich szkoda, bo przypominali mi zespół The Rolling Stones, a wiadomo przecież, że Koloseum to nie domek kempingowy. Moim zdaniem taka przedwojenna książka nie jest zła, bo zawiera myśl przewodnią: nawet w enerdowskiej ambasadzie jest miejsce na miłość, seks i pomidory.
Napisał student drugiego roku politechniki: Błażej
[/ALIGN]

Jeszcze upałów nie ma, a ja już taki zmęczony…Kto mieczem…

Komentarze

Lisekolimpia311 piątek, 23 kwietnia 2010 18:28:05

headbang głośne dźwięki kopania w kalendarz lol lol lol lol genialne...

Niezarejestrowany użytkownik niedziela, 25 kwietnia 2010 02:41:09

Rysiu writes: miłość, seks i pomidory..... poddaję się!

Tomektkacz niedziela, 25 kwietnia 2010 08:14:54

"(...) przedwcześnie zmarły na skutek."
"(...) sam ginie ugodzony do żywego."

Moje ulubione smile smile smile

vel Suhippovelsuhippo niedziela, 25 kwietnia 2010 21:58:36

A jeżeli antygona to i Potem: http://sheki.wrzuta.pl/audio/1GDT5n34wna/kabaret_potem_-_antygona (prawdopodobnie przez większość widziana w przeróbkach)

Tomektkacz poniedziałek, 3 maja 2010 17:11:38

A tu wersja wideo smile jakość nagrania pozostawia sporo do życzenia, ale mistrzom kabaretu najgorsza kopia niestraszna smile
http://www.wgrane.pl/film/97d0285711db2d45cef8a4002f6b2d3e

Miłego oglądania

Niezarejestrowany użytkownik wtorek, 7 grudnia 2010 19:21:51

Szprycel writes: 'Nyjność' była emitowana w pierwszej połowie lat 90' w nieistniejącym już opolskim Radiu Pro Kolor, a nie w Radiu Opole. Jednym z autorów tej wspaniałej audycji był Rafał Maćkowiak. Pozdrawiam.

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi wtorek, 7 grudnia 2010 23:25:27

O, dziękuję za uściślenie, nie miałem okazji słuchać osobiście, znam audycję tylko z opowiadań i nagranej przez kolegę kasety.

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki