Fragmenty Fragmenty i wycinki rzeczywistości i nierzeczywistości…
Fragments and scrapes of the reality and unreality…
P1070706-kzyrz-na-njebje.JPG Krzyż na niebie.
Niechybny znak końca świata.
P1070828-czarna-koszulka-Opera-t-shirt-black.JPG Koszulka promocyjna Opery: upominek od zespołu My.Opera.com.
Opera promo T-shirt: a gift form the My,Opera.com team.
P1070828-czerwona-koszulka-Opera-t-shirt-red.jpg Koszulka promocyjna Opery: upominek od zespołu My.Opera.com.
Opera promo T-shirt: a gift form the My,Opera.com team.
P1070635-fiacik-t.JPG Fiat.
Nie wiem, co to za model.
Taki ładniejszy Maluch.
P1070636-fiacik-p.JPG Fiat.
Nie wiem, co to za model.
Taki ładniejszy Maluch.
P1070413-bransoleta-swietych-1.JPG „Bransoleta świętych” Emilki. Papa JP2 też tu jest. P1070512-deszcz-na-szybie.JPG Deszcz na szybie.
Rain on a window.
P1000422-graffti-oczy.JPG Oczy – graffiti.
Mnie się dziwnie kojarzy z grą The Last Ninja. ;)
P1070445-zachod-slonca-sunset.JPG Zachód słońca widziany plecami do słońca. moon-on-blue-sky.jpg Księżyc na wieczornym niebie. lampa-ksiezyc.JPG To nie księżyc! To lampa uliczna. moon-behind-the-trees.jpg Księżyc nocą, spoza drzew. P1060526-piwo-z-wkladem-1.JPG Nieproszony amator piwa. P1060529-piwo-z-wkladem-2.JPG Nieproszony amator piwa. P1070277-spalona-zarowka-burned-bulb.jpg Spalona żarówka.
Odeszła z hukiem bezpiecznika. Aż jej szklany rdzeń sczerniał.

Burned lightbulb.
pali-sie-grupa-tancerzy-ognia.png „Pali się!” — Grupa Tancerzy Ognia.
Logo mojego autorstwa, wykonane dla znajomych.
smuga-cienia.jpg I dla pestki nadejdzie chwila, gdy rzuci za siebie smugę cienia… <a href="http://my.opera.com/Jurgi/blog/2008/08/15/przekraczajac-smuge-cienia" title="Przekraczając smugę cienia">»»»</a> a-tu-nas-nigdy-nie-ma.jpg „A tu nas nigdy nie ma…” Impresja graficzna.
Kto pozna, z jakiego filmu to kadr?
P1070290-ostrosc-faktura.jpg jezioro-lake-kolorowe.jpg Jezioro w kolorze. Czarno-biała fotografia, kolorowana ręcznie.
A lake in colour. Black and white picture, coloured manually.
ZX-laptop.jpg HP Spectrum ;)
Zmodyfikowany ekran startowy, coś dla miłośników staroci komputerowych.
pentagram-na-niebie.jpg Pentagram na niebie. Może trzeba było poszukać w okolicy jakiegoś wypadku i głosić prorocze wizje?
P1060679-wooden-puzzle.JPG Drewniana łamigłówka 3D. Za cztery złote. P1060688-wooden-puzzle-stairs.JPG Drewniana łamigłówka ułożona w schodki. greyfruit.jpg • Greyfruit — <a href="http://my.opera.com/Jurgi/blog/przejezyczenie-cialem-sie-stalo" title=":)">kiedy przejęzyczenie staje się ciałem</a>.

• Grejpfrut (ang. grape-fruit) (Citrus x paradisi) – gatunek wiecznie zielonej rośliny z rodziny rutowatych. Grejpfruty są krzyżówką pomarańczy olbrzymiej (Citrus maxima) z Archipelagu Malajskiego, z pomarańczą chińską (Citrus sinensis), przy czym pomarańcze chińskie prawdopodobnie są także krzyżówkami, aczkolwiek dużo wcześniejszymi, tychże pomarańczy olbrzymich z mandarynkami (Citrus reticulata). Grejpfruty sprowadzone zostały i zadomowione na wyspie Barbados w XVII w. przez kapitana Jamesa Shaddock'a. Rejon Morza Karaibskiego stał się głównym obszarem ich uprawy. Obecnie roślina uprawiana jest w wielu krajach strefy podzwrotnikowej (m.in. USA: Floryda, Kalifornia). (»» http://pl.wikipedia.org/wiki/Grapefruit)

• Original grapefruit foto by: John Steven Fernandez, lic. CC Attribution 2.0 Generic, flickr.com/photos/stevenfernandez/
tadeuszko.jpg Człowiek ze srebra? czyli kicz patriotyczny. koniec-roku.jpg Nieodebrana nagroda za stuprocentową frekwencję i zapomniany kwiatek. I tyle zostało po roku szkolnym. pentagram-na-niebie-2.jpg Pentagram na niebie, zdjęcie #2.
Pentacle on the sky.
dwoje-dzieci-koszmar-fotografa.jpg Tak wygląda próba zrobienia zdjęć biegającym dzieciom przy pomocy aparatu kompaktowego. Koszmar, moi drodzy, koszmar. Więcej o tym w notce <a href="http://my.opera.com/Jurgi/blog/2009/03/02/koszmar-fotografa" title="Koszmar fotografa, czyli ból wolnego aparatu">koszmar fotografa</a>. P1070411-bransoleta-swietych-2.JPG „Bransoleta świętych” Emilki. Podręczny multiołtarz. P1070259-blok-block-of-flats.jpg Mj blok.
My block od flats.
P1070536-blue-thunder.JPG Fiat 126p. „Błękitny Grom”
Fiat 126p. „Blue Thunder”
vw-beetle-garbus.jpg Pięknie odrestaurowany Volkswagen Garbus. Czerwony! Taki mały kogucik.

Garbus to potoczna polska nazwa niemieckich samochodów osobowych Volkswagen Typ 1, nazywanych popularnie w Niemczech Volkswagen Käfer.
"Garbus" należy do najbardziej znanych samochodów świata. Historię tego modelu zapoczątkowało memorandum jakie jego konstruktor Ferdynand Porsche złożył 17 stycznia 1934 roku, rządowi A. Hitlera, z którym wcześniej uzgodnił ogólne techniczne założenia projektu "niemieckiego samochodu ludowego". Miał to więc być: samochód mieszczący 4 dorosłe osoby i bagaż, cena poniżej 1000 ówczesnych marek niemieckich oraz spalanie do 8l/100km i silnik chłodzony powietrzem. Pierwszy jeżdżący prototyp "V1" powstał w 1935 roku i od tego właśnie czasu firma VW liczy istnienie "garbusa". Powstało 9 wersji nadwoziowych garbusa (w ramach projektów: "seria V3", "VW 30", "V 303"), oraz egzemplarze przedprodukcyjne do celów reklamy ("seria 38", "seria 39"), jaka miała miejsce przed II wojną światową na terenie Niemiec i np. Austrii. Nie licząc modeli wojskowych (Schwimmwagen typ 166, Kubelwagen typ 82, oraz wojskowych odmian VW '"garbusa" – typ 92, – typ 92 SS, typ 82E, typ 87) oficjalna produkcja "cywilnego" VW rozpoczęła się 11 lipca 1941 r. i zakończyła 17 sierpnia 1944 r. w liczbie 630 sztuk. Ostatecznie z taśm produkcyjnych w Niemczech, Brazylii i Meksyku zjechało 22 miliony sztuk tego samochodu (ostatni egzemplarz, który zjechał z taśmy montażowej był w kolorze niebieskim w wersji "baby", o numerze fabrycznym 21 529 464, który znajdzie się obecnie w zakładowym muzeum w Wolfsburgu w Niemczech). Na bazie VW Garbusa powstały również legendarne samochody takie jak Karmann Ghia czy VW Bus.

Konstruktorem i projektantem nadwozia "Garbusa", Kubelwagena i Schwimmwagena (później także np. Porsche 911) był Erwin Komenda – główny "designer" firmy Porsche. Nie da się jednoznacznie wykazać związku ale w konstrukcji "Garbusa" występuje wiele rozwiązań podobnych do konstrukcji Tatry T97, której autor – inżynier Hans Ledwinka wielokrotnie współpracował z Ferdinandem Porsche. Można spotkać się z informacjami, że po wojnie odbył się proces, który zakończył się wypłatą wielomilionowych odszkodowań na rzecz czechosłowackiego koncernu Tatra oraz że fakt ten jest powodem tak długiej produkcji jednego, prawie nie zmienianego modelu – firma zapłaciła pieniędzmi przeznaczonymi na wdrożenie prac rozwojowych Garbusa. Nie ma jednak żadnego potwierdzenia, że taki proces się kiedykolwiek odbył.

vw-volkswagen-caravelle.jpg Bus Volkswagen Caravelle CL, następca VW T1 „Ogórka” vel „Bulika” („Bulli”). Najfajnieszy wóz na wakacyjne wędrówki. Wciąż sprawny, zapala od pierwszego razu. Ma nawet firanki w oknach.

Volkswagen Transporter Typ 2 (T3)
W maju 1979 roku nastąpiła premiera Transportera T3 (występującego na niektórych rynkach jako T25). Pełna nazwa tej generacji to Typ 2 T3. Podobna do poprzednika była jedynie koncepcja konstrukcyjna, z silnikiem umieszczonym z tyłu pojazdu. Do napędu posłużyły jednostki chłodzone powietrzem lub cieczą, z zewnątrz rozróżnić je można było po dodatkowym wlocie powietrza z przodu oraz po innych wlotach na tylnych słupkach.
Lepiej wyposażona wersja osobowa nosiła nazwę Caravelle (1983-1992). Dostępna też była wersja kempingowa Westfalia, budowana przez firmę o tej samej nazwie i wersja Multivan (1985-1992), która miała z tyłu rozkładaną kanapę do spania i otwierany stoliczek zamontowany na lewej burcie.

syrena.jpg Nieśmiała Syrenka pozna pana o uczciwych zamiarach.

Originally posted by Wikipedia:

Syrena – rodzina polskich samochodów osobowych i dostawczych produkowanych w latach 1957-1972 przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie, a następnie w latach 1972-1983 przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych (początkowo Wytwórnię Sprzętu Mechanicznego) w Bielsku-Białej.
Syrena 105 była produkowana w 1972 roku przez FSO, a następnie po przeniesieniu całości produkcji w latach 1972-1983 w FSM. Pierwsze modele 105 produkcji żerańskiej sygnowane były znaczkami WSM (Wytwórnia Sprzętu Mechanicznego), zastąpionymi po rozpoczęciu produkcji w Bielsku znaczkiem FSM. Od poprzednika odróżniają go drzwi z zawiasami z przodu (jak w większości współczesnych samochodów). Zastosowano tu klamki zewnętrzne pochodzące z modelu Polski Fiat 125p. Od 1974 roku produkowano także wersję Syrena 105 Lux z lewarkiem zmiany biegów i hamulcem ręcznym w podłodze między siedzeniami. Syrena 105 L posiada także węższe fotele z regulacją kąta oparcia. W trzecim roku produkcji modelu 105 zmieniono miejsce montażu radia spod deski rozdzielczej (po stronie kierowcy) na jej środek, do specjalnie wyciętego i zaślepionego czarną atrapą otworu. Zastosowano prostokątne tylne światła odblaskowe nie poniżej – jak w poprzednich modelach, ale obok kloszy lamp tylnych. W modelu 105 obniżono o 2 cm krawędź tylnych bocznych okien.

P1070319-weselna-limuzyna.JPG Ślubna limuzyna.
Jak dla mnie to fajniejsza byłaby stara Warszawa, albo inny zabytek.
P1050529-trabant.JPG Trabant 601. Śliczny okaz. Zauważcie, że ma jeszcze stare, czarne tablice rejestracyjne!

Originally posted by Wikipedia:

Trabant – samochód produkowany w latach 1957-1991 w fabryce VEB Sachsenring Automobilwerke w Zwickau (założonej w 1902 r. przez Augusta Horcha) w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Samochód Trabant był rozwinięciem i kolejną wersją taniego i małego samochodu osobowego AWZ P70, produkowanego w tych zakładach od 1955 r. W samochodzie tym po raz pierwszy zastosowano karoserię z tworzywa sztucznego duroplast. Wykorzystanie tworzyw sztucznych do budowy nadwozia podwyższyło jego odporność na korozję. Karoseria z duroplastu ma podwyższoną wytrzymałość na zgniatanie; w razie pożaru duroplast nie pali się, a jego temperatura topnienia jest zbliżona do temperatury topnienia aluminium.
Poza duroplastem zastosowano też inne rozwiązania techniczne, kontynuowane w następnych modelach: dwusuwowy małolitrażowy silnik, duże szyby, stosunkowo pojemne wnętrze, itp.). Kolejną wersją tego modelu był samochód P-50, który w 1957 r. nazwano trabantem (dla uczczenia wystrzelenia w ZSRR sputnika – niem. trabant). Po wersji P-50, w latach 1957-1989 produkowano jeszcze modele oznaczane jako P-600 i P-601. Model P-600 był jedynie rozwinięciem technicznym modelu P-50 (silnik o pojemności 600 cm³), natomiast wprowadzony w 1964 roku model 601 był bardziej przełomowy. Wprowadzono nową stylizację nadwozia (wzorowaną na samochodach produkowanych w USA), oraz później kolejne zmiany takie jak: instalacja elektryczna o napięciu 12V, tylne zawieszenie oparte na sprężynach i poprzecznych wahaczach, zmieniona pompa hamulcowa, bezobsługowy elektroniczny zapłon, nowa konstrukcja felg, ogrzewana tylna szyba, światło przeciwmgłowe i wsteczne, zagłówki siedzeń przednich oraz bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa.

P1070089-czarna-wolga-2.jpg Piękna limuzyna z dawnych czasów.

GAZ 24 Wołga - samochód osobowy produkowany przez fabrykę Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod w Niżnym Nowogrodzie.

Wołga produkowana była w dwóch wersjach GAZ-24-01 (sedan) i GAZ 24-02 (kombi). Wołgi najczęściej można było spotkać w roli taksówek, gdyż posiadały one bardzo miękkie piórowe zawieszenie tylne, a co za tym idzie były dość wygodne. Bardziej luksusowe wersje (koniecznie w kolorze czarnym) były zarezerwowane dla dyrektorów fabryk i urzędników państwowych. Produkowany od roku 1967.

P1070088-czarna-wolga-1.jpg Piękna limuzyna z dawnych czasów.

GAZ 24 Wołga - samochód osobowy produkowany przez fabrykę Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod w Niżnym Nowogrodzie.

Wołga produkowana była w dwóch wersjach GAZ-24-01 (sedan) i GAZ 24-02 (kombi). Wołgi najczęściej można było spotkać w roli taksówek, gdyż posiadały one bardzo miękkie piórowe zawieszenie tylne, a co za tym idzie były dość wygodne. Bardziej luksusowe wersje (koniecznie w kolorze czarnym) były zarezerwowane dla dyrektorów fabryk i urzędników państwowych. Produkowany od roku 1967.

smart.jpg Smart. Seledynowy. Na dwie osoby. krem-eris-20-czwarty-wymiar.jpg Krem Eris 20 obrócony w czwartym wymiarze. Eris 20 cream rotated in the fourth dimension. Więcej o tym w <a href="http://my.opera.com/Jurgi/blog/2009/04/15/czwarty-wymiar-istnieje" title="Mamy dowód na istnienie czwartego wymiaru!">notce o czwartym wymiarze</a> i <a href="http://my.opera.com/Jurgi/blog/2009/04/20/czwarty-wymiar-dowcip-jobczyka" title="Czwartowymiarowy dowcipniś złapany!">prawdopodobnym sprawcy figla</a>. renault.jpg Doświadczony życiowo, ale wciąż młody duchem Renault pozna sympatyczną partnerkę.