My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

„Wyspa Złoczyńców” na srebrnym ekranie

, ,


Zbigniew Nienacki nie miał szczęścia do ekranizacji. Szkoda, bo cykl o Panu Samochodziku aż prosi się o dobre nakręcenie w całości. Niestety, większość filmów na podstawie lub motywach powieściowego pana Tomasza NN nie nadaje się do oglądania. Nawet w stanie daleko posuniętej desperacji. Udane są tylko dwa filmy, do których scenariusze pisał sam Nienacki: popularny „Pan Samochodzik i templariusze” oraz – nie wiadomo czemu – strasznie zapomniana „Wyspa Złoczyńców”.

Wyspa Złoczyńców

Filmowa „Wyspa Złoczyńców” powstała w 1965, zaledwie rok po ukazaniu się książki. Czarno-biały film, mimo sporych zmian, doskonale oddaje klimat oryginalnej powieści. Wehikuł wygląda jak powinien wehikuł wyglądać, najlepiej ze wszystkich ekranizacji (znaczy: lepiej niż w „Templariuszach”, bo reszta się nie liczy w ogóle) i najbardziej zgodnie z opisami w powieściach. Pan Samochodzik, grany przez rewelacyjnego Jana Machulskiego (!) wygląda w tym filmie właśnie tak, jak go sobie wyobrażałem podczas lektury: taki sympatyczny poczciwina. Nie znaczy to, że Machulski jest koniecznie w tej roli lepszy od Mikulskiego — Jan Machulski lepiej wygląda, Stanisław Mikulski znacznie lepiej gra.

W zasadzie cała obsada wygląda doskonale, bo i jest doskonała: Joanna Jędryka (Zaliczka, asystentka profesora Opałki), Aleksander Fogiel (komendant posterunku MO), Jan Koecher (profesor Opałko), Mieczysław Pawlikowski (właściciel czarnej limuzyny), Ryszard Pietruski (fotograf amator Karol, wspólnik właściciela czarnej limuzyny), Zygmunt Zintel (Kolasa, przewodnik PTTK), Halina Machulska (przewodniczka w muzeum), Zbigniew Czeski (milicjant Kowalski), W. Kowalczyk, Krzysztof Litwin (student), Jerzy Turek (student), Maciej Błażejewski (harcerz), Ryszard Gębicki (harcerz), Grzegorz Lipson (harcerz). Reżyserował Stanisław Jędryka.
Dla koneserów dodam jeszcze, że muzyka do filmu to dzieło Wojciecha Kilara (!) a słowa piosenki są Agnieszki Osieckiej (!). I znów trudno pojąć, jak film z taką obsadą i ekipą mógł zostać zapomniany!


Filmowa „Wyspa Złoczyńców” ma kapitalny, pogodny humor. Pan Samochodzik ma ku mej radości znacznie bardziej cięty jęzor, niż w książkach. W zasadzie to gada niczym filodendryta. Typowy przykład, z pierwszej sceny filmu:

Zaliczka: Józefów to piękne miasteczko.
Pan Samochodzik (potakująco): Piękne miasteczko.
Z: Mieszka pan tam?
PS: Nie, nigdy tam nie byłem.
Z: To skąd pan wie, że piękne?
PS: Pani mi powiedziała.
Z: Kpi pan sobie ze mnie?
PS: Gdzież bym śmiał!Powieściowa akcja, mimo niespieszności, nie zmieściłaby się w filmie, scenariusz dokonuje więc sporych zmian i cięć. Na przykład Zaliczka pochłonęła pozostałe postaci kobiece: panią magister, Hankę, a nawet autostopowiczkę Teresę. Podobne „ściągnięcia: dotknęły też inne postaci oraz wątki.

Są i minusy. Nie wiem, czy mimo, czy przez scenariuszowe „ściągnięcia” akcja wydała mi się bardzo nieprzejrzysta i jakoś trudna do ogarnięcia. I to mimo, że powieść znam niemal na pamięć. Wyleciało, czego bardzo mi szkoda, wiele zabawnych scen i sytuacji. Mimo pewnych wad, film jest wart mszy a nawet obejrzenia. Doskonały przykład sympatycznej kinematografii lat 60.

Oczywiście TVP nie raczyła filmu kiedykolwiek pokazać i pewnie nie raczy. Miałem okazję go obejrzeć wyłącznie dzięki tematycznemu kanałowi Kino Polska, któremu chwała za przypominanie takich rzeczy. Jak twierdzą „internety” film wydano na szczęście na DVD i jest do kupienia/zdobycia. Polecam.

Wyspa Złoczyńców Pan Samochodzik i Zaliczka

Wyspa Złoczyńców Sympatyczny poczciwina. Ale tylko z pozoru!

Wyspa Złoczyńców Wehikuł nie tylko wygląda, ale i pływa, jak należy

Wyspa Złoczyńców Tomasz NN, odpowiednik książkowego Skałbany i „pan władza”

Wyspa Złoczyńców Pościg wehikułem za czarną limuzyną

Za słabą jakość zdjęć przepraszam, są wykonane z ekranu telewizynego.

[/ALIGN]

EmotywatorSkokpiradło

Komentarze

Niezarejestrowany użytkownik wtorek, 27 lipca 2010 08:12:37

Vasco writes: Argument, że do tych części scenariusz napisał Nienacki nie do końca jest słuszny. Scenariusz do Niesamowitego Dworu także napisał a wyszła... [wstaw brakujące słowo]

Bożena Bożena328 wtorek, 27 lipca 2010 14:14:46

"Jak twierdzą „internety” film wydano na szczęście na DVD i jest do kupienia/zdobycia."

zachęcona recenzją poszukałam nieco bliżej, film można obejrzeć na You Tube i rzeczywiście warto smile
dzięki Jurgi smile

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi wtorek, 27 lipca 2010 19:42:31

O, to mogłem poszukać, czy nie ma jakiegoś fragmentu i wstawić do postu. smile

Marcin Małymmaly wtorek, 27 lipca 2010 19:44:41

Niesamowite. Właśnie wypatrzyłem tę książkę na półce. Chyba aż sobie ją przeczytam :-P

trzcina wtorek, 27 lipca 2010 20:59:32

No cóż, będąc obywatelem innego państwa, bez wielkich skrupułów w 20 min pobrałem ten film z jednego z polskich serwisów i mam zamiar obejrzeć. smile
_______
*Może to offtopic, ale ja ze swojego sowieckiego dzieciństwa, które było ba-a-ardzo dawno temu, wciąż pamiętam jeden z polskich filmów dla dzieci - Szatan z siódmej klasy, w którym podobnie nie byłoby nic ciekawego do oglądania, gdyby nie - jak wydawało mi się wtedy i wciąż się wydaje - szaleńczo, niewiarygodnie piękna, mlodziutka Pola Raksa ...bigsmile

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi wtorek, 27 lipca 2010 21:46:17

A tak, to był filmowy debiut Poli Raksy. smile
Posiadam w swoich zbiorach ten film (jest do zdobycia), tam jest całe mnóstwo młodziutkich aktorów, którzy później stanowili najlepszą część polskiej kinematografii. Niektórych aż śmiesznie oglądać jako młodzież, jak pana Macieja Damięckiego: bigsmile

http://www.filmpolski.pl/z1/71o/4871_1.jpg -

Niezarejestrowany użytkownik wtorek, 27 lipca 2010 22:49:44

Vasco writes: Damięccy (obaj) występowali wcześniej jako mali chłopcy bodaj w Tajemnicy starego szybu - adaptacji Niziurskiego.

Niezarejestrowany użytkownik środa, 28 lipca 2010 19:54:07

mAniek writes: Ciekawy ten wóz. Czy to jakaś specjalna konstrukcja do filmu?

Niezarejestrowany użytkownik niedziela, 3 lipca 2011 12:32:14

Anonim writes: Sądząc po kształtach karoserii to albo stworzony na potrzeby filmu (sądząc po pudełkowatym kształcie) ,bądź Gaz 69 lub inny.

Niezarejestrowany użytkownik niedziela, 3 lipca 2011 12:39:50

Anonim writes: Moim zdaniem ten wehikuł stał się inspiracją do późniejszych filmów o Panu Samochodziku -- jeśli się spojrzy na przód to podobny jest do wehikułu z filmu z Niesamowitego Dworu i Latających Machin ,a jeśli spojrzeć na tył i bok to przypomina ten z Templariuszy . Bez odbioru !

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki