My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

„Bezmyślne rąbaniny” dobrze wpływają na myślenie

, , ,


Uczeni z Uniwersytetu w Rochester muszą bardzo lubić popularne strzelanki, w tym szczególnie lubiany też przeze mnie Unreal Tournament. Dlaczego? Otóż stał się on dla nich często wykorzystywanym narzędziem badawczym. Ekipa psychologów z tego uniwersytetu zajmuje się bowiem wpływem gier akcji na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. I dalecy są od klepania stereotypów na temat wyzwalania agresji, ogłupiania i uzależniania. Może to dlatego, że takie stereotypy, rozpowszechniane głównie przez niedowarzonych, szukających wszędzie ZUA polityków. Wyniki badań są wręcz odwrotne. I bardzo dla graczy miłe.

Gry akcji poprawiają wzrok, a dokładniej percepcję koloru i kształtu. Gracze szybciej wyławiają określone elementy z tła. Wystarczy pograć przez 30 godzin, żeby zmienił się sposób pracy obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie obrazu.
Gry akcji wyrabiają refleks. Zawodowi gracze mają refleks niczym pilot wojskowego myśliwca. Niestety, mają też często kondycję emeryta i płuca palacza. Ale zachowując umiar, warto chyba sobie tak refleks poćwiczyć.
Gry akcji zwiększają szybkość podejmowania decyzji. Miłośnicy gier akcji szybciej gromadzą i analizują dane, ich mózgi pracują sprawniej. Przydaje się to także w codziennym życiu: prowadzeniu samochodu, orientowaniu w terenie, rozpoznawaniu drobnych elementów. I nie, SIMSy nie mają takiego działania. Tetris też nie.


Tak wygląda gra w UT. Niestety, autor filmu jest cienki. Nawet w porównaniu ze mną.


Przyznam, że po lekturze (w ostatnim przypadku: napisaniu) tych artykułów uruchomiłem dawno nie odpalany Unreal Tournament i z przyjemnością skopałem… nie, muszę się przyznać, że tym razem to mnie skopali. Za długo nie grałem. Pora poćwiczyć, oczywiście w celu polepszenia pracy mózgu.

A Szanownych Czytelnikow zachęcam do obejrzenia poniższego krótkiego filmu dokumentalnego o powstawaniu pierwszej gry z serii Unreal Tournament. Mirdautas Vras!
[/ALIGN]Ulepszone WYJŚCIE EWAKUACYJNE, czyli jak można zwiewać szybciejOpera gives away T-shirts • Opera rozdaje koszulki

Komentarze

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 16 września 2010 23:01:54

Anonim writes: A co ze strategiami? Pyta wierna fanka Starcrafta, która odpuściła sobie raz egzamin w sesji zimowej, bo musiała dokończyc misję, i która wreszcie po 10 latach doczekała się Starcrafta II :)

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 16 września 2010 23:03:08

scenki.blogspot.com writes: I żeby nie było, że się nie podpisałam: to ja, ja: Ela ze scenek ;)

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi piątek, 17 września 2010 08:39:55

W ostatnim wspomnianym artykule porównywani UT z SIMSami (z e złym wnioskiem dla tych ostatnich). Ale RTS to co innego, tu też w sumie trzeba szybko (i skutecznie) myśleć. Gdybym miał oceniać, to sądziłbym, że strategie czasu rzeczywistego też rozwijają decyzyjność, chociaż w mniejszym stopniu. Ale o żadnych badaniach nie słyszałem, jak mi wpadną w ręce, to pojawi się news na Kopalni Wiedzy albo tutaj. :-)

Niezarejestrowany użytkownik piątek, 17 września 2010 09:57:44

Padre writes: Te 30 godzin to, mam nadzieje, nie bez przerwy? ;-)

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi piątek, 17 września 2010 14:53:05

No myślę, że nie… To by był raczej trening obywania się bez snu. p

drzewacz sobota, 18 września 2010 12:14:49

Jak to Tetris nie? Sponsorowane przez właściciela marki Tetris badania amerykańskich naukowców dowodzą, że tak. :')
http://www.gamespot.com/news/6216574.html

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi sobota, 18 września 2010 14:32:35

A, to zwracam honor.
We wskazanym badaniu mowa tylko o zwiększonej grubości kory w obrębie między innymi lewego zakrętu czołowego, brak natomiast badań potwierdzających zmiany w sprawności myślenia. Mimo to można spokojnie założyć, że Tetris kształtuje część funkcji mózgu (choć zapewne inaczej niż shootery).

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki