My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Montezuma wciąż powraca, a jego zemsta cieszy

, , ,


Pisanie nowych wersji starych gier, czyli „rimejków” to niezły biznes. Nie trzeba mieć własnego, czasem ryzykownego pomysłu, korzysta się na nostalgii dawnych graczy za grami z dzieciństwa. Pisanie na nowo cudzych starych gierek jest traktowane, dzięki ich prostocie, jako niezła wprawka programistyczna, czy projektowa. Stąd wiele darmowych gier, choć są i komercyjne. Stopień odtworzenia, podobieństwa i grywalności jest różny. Dziś pokażę wyjątkowo udane podejście do starych platformówek, jakie swego czasu wpadło mi w ręce. Ale po kolei.

Montezuma`s Revenge!

W 1984 roku pojawił się jeden z największych hitów na ośmiobitowce: Montezuma's Revenge! Początkowo na komputery i konsole Atari, potem rychło przeniesiono go chyba na wszystko, co się dało. Przygody poszukiwacza skarbów imieniem Panama Joe w pałacu legendarnego Montezumy były niezwykłym sukcesem. Choć dziś gra może wydawać się prościutka, to wówczas była programistyczne i graficznie solidną robotą. Kapelusz miał się kojarzyć z modnym wówczas filmem o przygodach Indiany Jonesa, w najbardziej rozpowszechnionej jednak wersji gry ludek nosi wełnianą czapeczkę z pomponem – czemu, to dość długa, choć ciekawa historia. Zobaczcie jednak sami:

Montezuma`s Revenge!
Dwa lata temu, choć trafiłem na nią niedawno, niewielka firma wydała grę Azangara, mocno wzorowaną na starej, dobrej „Montezumie”. Zgodnie z duchem czasu zrobiono ją w 3D, udało się jednak nie stracić klimatu starej platformówki. Ba, to jest wręcz prawie identyczna platformówka, choć wymieniono grafikę, zmieniono układ plansz, dodano nieco elementów, sposób i filozofia grania pozostały takie same. Przeniesienie starych, płaskich gier w trójwymiar wygląda różnie i nie zawsze jest udane, a już rzadko zachowuje klimat oryginału. Tu zrobiono to z umiarem. Powiem więcej: Azangara wciągnęła mnie na jakiś czas, w przeciwieństwie do oryginału, nie przepadam bowiem generalnie za platformówkami. No ale zobaczcie sami:

AzangaraGra nie jest niestety darmowa, choć można pobrać jej darmową, okrojoną wersję. Mnie się udało zdobyć pełną wersję za friko, dzięki stronie game.giveawayoftheday.com. Czasami oferty się powtarzają, więc kto chce, niech poluje.
A historię powstania gry Montezuma`s Revenge! znakomicie opisał Galu.info.

Motto na pierwsze urodziny. Moje… go blogaDualizm korpuskularno-falowy… ulicznego ruchu?

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki