My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

O człowieku, który został Matejką…

, , ,


Jak najskuteczniej sprzedać brzydactwo? Najskuteczniej odwołać się do religii lub patriotyzmu. Znaczący statystycznie obywatel naszego kraju gruchnie na kolana i ze łzami w oczach kupi Matkę Boską z odkręcaną głową i wodą kranówą w środku, albo obraz upamiętniający znaczący wypadek komunikacyjny. Takiż to obraz namalował i sprzedaje współczesny Matejko in spe, ukrywający się profilaktycznie pod pseudonimem (dwojga nazwisk, naturalnie, pojedyncze nazwisko nie brzmi dość majestatycznie). Obraz nazywa się „Hołd Smoleński” i ma upamiętniać sami-wiecie-co…


Stanisław Koziełło-Wolski malując nie bardzo, jak się wydaje, mógł się zdecydować, co na płótnie zamieścić, więc władował wszystko, co mu przyszło do głowy. Poza oczywiście samym momentem katastrofy, to za trudne, nadto ktoś mógłby go oskarżyć, że neguje patriotyczną teorię o zamachu. Podobieństwo mnogich postaci jest też nieco wątpliwe, choć wystarczające, żeby uwidocznić, że w wypadku zginęli przedstawiciele jednej tylko partii (rzekome ofiary z innych partii zapewne zażywają wakacji na Hawajach).

Ale to wszystko nieważne. Ważne, że autor malowidła się wzruszył i że malował na kolanach. Oraz że farby mu się od łez rozmyły, co zresztą widać po efekcie.

Hołd Smoleński — fragmenty „Te fragmenty obrazu krzyczą....” — twierdzi autor. Ja też. Krzyczę.

Jak szła robota?

Nie było łatwo, płakałem przy tym obrazie, a męki twórcze były takie, że robiło mi sie przed oczyma ciemno. Można powiedzieć, że namalowałem ten obraz łzami. Albo raczej farbami zmieszanymi z łzami.

Nie bał się pan, że popełnia świętokradztwo.

Na początku tak, ale potem powiedziałem sobie: a gdzie tu świętokradztwo, skoro to jest namalowane na kolanach, z szacunkiem.

(wywiad autora z samym sobą)[/QUOTE]

Trzeba też oddać, że wyrobiony odbiorca oglądając obraz musi przeżywać męki co najmniej tak straszne, jak artysta. Wujek Stasiu też się przy tym wzruszył, aż mu łzy po plecach ciekły od zeza. Nie, nie ma zeza na co dzień, zrobił zeza oglądając obraz, bo sądził że to jeden z tych abstrakcyjnych bazgrołów, co po zrobieniu zeza zamieniają się w obraz trójwymiarowy.

ja skromny prowincjonalny malarz, zmagający się z biedą i chorobami, zadałem sobie pewnego dnia takie oto pytanie: "Czy gdyby Matejko żył, namalowałby katastrofę smoleńską?".

(wywiad autora z samym sobą)No właśnie, ciekawe, czemu Matejko nie namalował, jak Jagiełło umiera na zapalenie płuc? Zostawiając was z tym poważnym pytaniem, idę czekać aż Koziełło-Wolski, udawszy się z ziemi polskiej do Wolski, namaluje obraz „Bitwa pod Pałacem Prezydenckim”. I mam nadzieję, że nie zapomni o namalowaniu pana miotającego gównem w słoiku.
[/ALIGN]

Nie pękaj okularówHome, sweep home…

Komentarze

Marcin Małymmaly środa, 5 stycznia 2011 21:17:08

Heh. "Pan miotający gównem w słoiku".

Niezarejestrowany użytkownik środa, 5 stycznia 2011 21:36:12

Pan Jelitko writes: Halo, halo, panie Artysto. Czytałem wynurzenia Koziełły i on tam mocno zaznaczył swoją lichość w porównaniu do Matejki. Mówił tylko o tym, że Matejko też by to namalował, bo to inspirujące i wielkie wydarzenie. Mnie ten obraz się podoba. Mocniej na mnie działa niż wszystkie Sasnale, które malują np. kadry z filmu Lanzmana (oooo, Holocaust, to jest moda, to jest esencja stadności i cwaności tzw. nowoczesnych twórców). Zapalenie płuc Jagiełły, oto wasza postmodernistyczna ironia, od której chce się już rzygać - gdzie się nie wejdzie - do Zachęty czy innej modern tate - wszędzie ironia. A na poważnie tylko odwołania do Holocaustu. I wtedy jest wielkie Holo-Haloooo!!!! Pan ładnie maluje, sądząc z Pana portretu przy wpisie (bo to pewnie Pan sam się namalował). A Koziełło maluje chropawo, kiczowato, ale.... z jakimż ogniem. Wy, Sasnalo-Tarasiewiczowaci nowi twórcy jestescie jak zwietrzałe piwo zostawione na noc w kuchni. Ani w wasm mocy, ani smaku, ani właściwej temperatury. I już!!!!

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi środa, 5 stycznia 2011 22:43:20

Originally posted by anonymous:

Matejko też by to namalował, bo to inspirujące i wielkie wydarzenie


Otóż nie, Matejko by czegoś takiego nie namalował (i nie jest to inspirujące, bo do czego może inspirować powodowany głupotą i nieprzestrzeganiem przepisów wypadek lotniczy?), do czego łacno można dojść, odpowiadając sobie szczerze na owo ironiczne pytanie.

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 6 stycznia 2011 01:44:47

bobo writes: Niesłe..;)

mypcia czwartek, 6 stycznia 2011 14:06:58

Brak slow na te obrazy... "pana miotającego gównem w słoiku" prawie jak Postal lol

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 6 stycznia 2011 15:02:54

Buka writes: " Pan ładnie maluje, sądząc z Pana portretu przy wpisie (bo to pewnie Pan sam się namalował). A Koziełło maluje chropawo, kiczowato, ale.... z jakimż ogniem. Wy, Sasnalo-Tarasiewiczowaci nowi twórcy jestescie jak zwietrzałe piwo zostawione na noc w kuchni." Znawca sztuki i filtrów w fotoszopie?:P

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 6 stycznia 2011 18:41:22

Kozie deoo writes: wiejska sztuka spod znaku glinianych garnków. można takie kupić na odpuście we wiosce, pan malarz sprzedają za paliwo do komarka, coby się podróż na odpust zwróciła.

smqzbq czwartek, 6 stycznia 2011 21:22:38

przepraszam, ale moim zdaniem każdy artysta by to namalował jeżeli dostałby za to kase. W końcu wszyscy artyści to k***y smile

P.S. Ten wrak z obrazu wygląda jak ten ułożony na złomowisku a nie ten z miejsca wypadku, ale oczywiście nie wiadomo co artysta miał na myśli.

P.S.2 Ofiar z innych ugrupowań nie ma na obrazie z dość prozaicznego powodu. Mianowicie smażą się w piekle. [tu miejsce na krępujące milczenie czytaczy]

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 6 stycznia 2011 23:42:42

scenki.blogspot.com writes: A ja bym ten obraz kupiła. Jak znalazł do kącika kiczu :)

Niezarejestrowany użytkownik sobota, 8 stycznia 2011 20:54:36

Lizard writes: Pan artysta sprzedaje falsyfikaty własnej TFUrczości. Ciekawe, czy każdą kopię też maluje łzami na kolanach? Ja też jestem patriotą! W szkole nie raz, podczas przerw, fałszowałem na kolanach wypracowania koleżanek z klasy.

Niezarejestrowany użytkownik sobota, 8 stycznia 2011 21:25:01

Anonim writes: "Obejrzyj ten pomnikowy obraz w szczegółach. Odnajdź ukryte znaczenia. Wzrusz się". Buhahahahahaha!!!! Litości!!!!!

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi sobota, 8 stycznia 2011 22:14:12

Niektórzy, powołując się na hełm szturmowca Imperium znajdujący się w centrum obrazu uznają to za dowcip. Nie jestem pewien…

Zastanawia mnie natychmiast, że „obrońcy obrazu” gremialnie (znaczy: wszyscy dwaj) powołują się na jakiegoś Sasnala, o którym tu nigdzie w ogóle mowy nie ma. Czy w społeczeństwie istnieje może jakiś sasnalowski kompleks?

Medium poniedziałek, 10 stycznia 2011 03:12:52

Zarabiali na papieżu, teraz zarabiają na Kaczyńskim.

Aniaayalen wtorek, 11 stycznia 2011 06:25:45

Ten obraz zostal malowany na kolanach w pokorze wobec wlasnej niemocy tworczej. Natchniony mysla ,,Panu Bogu swieczke, to i diablu ogarek"...takiz to i ogien
ale docenic nalezy dobre checi...gdyby nie one nie byloby piekla czym brukowac...?

Medium wtorek, 11 stycznia 2011 16:25:19

Dużo lepsza od obrazu jest ta grafika, znaleziona na NK

http://files.myopera.com/Medium/blogi/LechKaczynski.jpeg -

Tylko, że ona nie daje tylu potencjalnych klientów co obraz bigsmile
Poznałam już mentalność 'artystów z bożej łaski'.

Aniaayalen środa, 12 stycznia 2011 09:54:21

Wlasciwie jak czleka natchnie, to i na kolana nie zdarzy pasc. Mus to mus
i trzeba zrozumiec

w koncu komus sie to podoba...sa gusta i gusciki
osobiscie Matejki tez nie lubie

Niezarejestrowany użytkownik środa, 12 stycznia 2011 10:59:39

Desmond writes: Hełm Imperium? Ja powiem raczej, że cały crashsite wygląda jakby tam się nie samolot TU, a wahadłowiec rozbił. Czyżby Lech Kaczyński chciał oglądać kosmos?

Aniaayalen środa, 12 stycznia 2011 11:34:04

Anonim wiesz-jednak ten czlowiek nie zyje, i niepotrzebnie zrobiono cyrk ze smierci...zmarli nie moga sie juz obronic przed zywymi
niesmaczne to, sorry,
Kaczynski kim by nie byl-nie chcial zginac przede wszystkim, wiec kpij z malarza...nie rob kpin z Jego smierci, akurat ona nie jest smieszna, to tragedia, cyrk zrobili zyjacy wiec smiej sie z nich...

Medium środa, 12 stycznia 2011 11:53:32

Originally posted by ayalen:

zmarli nie moga sie juz obronic przed zywymi


Zmarli nie mogą obronić swoich osieroconych bliskich i to jest ważniejsze!

Aniaayalen środa, 12 stycznia 2011 12:06:10

Tak, tez mysle o tym, dlatego powiedzialam-tragedia...
Choc wiesz, obronic nie, ale pomoc moga, i pomagaja przeciez wiesz, prawda?

Medium środa, 12 stycznia 2011 14:30:55

W każdym razie spirytyzmu nie popieram wink

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi środa, 12 stycznia 2011 16:43:16

E, z dobrą zakąską nie jest taki zły… jester

Tomektkacz piątek, 14 stycznia 2011 13:18:35

Hm, Jurgi, nie rozcieńczasz?

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki