My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Ośmiornica kontra komputer, czyli kto wygra mundial?

, ,

Oto Paul, akwariowa ośmiornica, która podobno trafnie przewidziała wszystkie mecze obecnego Pucharu świata. To znaczy te mecze, które obstawiała, czyli tylko mecze drużyny niemieckiej. Z opuszczonych jej dwóch pojemników z jedzeniem wybierała zawsze ten, który był oznaczony flagą przyszłego zwycięzcy. Dwie przepowiednie na dwa ostatnie mecze, dziś i jutro, czekają na weryfikację.

Paul

Jako sceptyk mocno wątpię w cudowne, profetyczne właściwości tej przemiłej ośmiorniczki. Trafność niezła (do tej pory stuprocentowa), ale to jeszcze za mało, żeby nadać jej imię Pytia. Absolutny przypadek? Też niekoniecznie. Ja stawiałbym na jakieś zaskakujące rozwiązanie zagadki (o ile ktoś się za nią rzetelnie weźmie). Na przykład na jej preferencje kolorystyczne. Może bardziej lubi określone kolory lub ich zestawienia? To całkiem możliwe, że po prostu podobały jej się kolorowe paski na fladze zwycięzców. Do czasu, aż zobaczyła flagę hiszpańską, która spodobała jej się jeszcze bardziej.

Gdyby naukowo badać zdolności prorocze ośmiorniczki, należałoby tak znakować pojemniki z jedzeniem, żeby wyglądały dla niej identycznie. Warto by z kolei, już może po mundialu, naprawdę zbadać, jakie kolory lubi. Gdyby ktoś z naukowców akurat się nudził…

Ale oto dwaj matematycy z Koledżu Królowej Marii na Uniwersytecie Londyńskim: doktorzy Javier López Peña i Hugo Touchette. Nie dysponuję niestety ich zdjęciem, wyobraźcie sobie ich sami: tacy typowi naukowcy, oderwali od świata. No, nie tak całkiem oderwani, pasjonują się futbolem. A co tu zrobić, żeby móc oglądać mecze w godzinach pracy? Znaleźć piłkarsko-matematyczny temat na pracę naukową! I obliczyć, kto wygra.


Panowie postanowili zatem zrobić ośmiornicy konkurencję i samodzielnie przewidywać wyniki rozgrywek. Ponieważ jednak nikt nie chciał im podsuwać pojemników z ostrygami; zamiast apetytu wykorzystali swoje umiejętności matematyczne i informatyczne. Na co dzień badają odporność sieci komputerowych na zakłócenia i awarie. Wykorzystują przy tym matematyczną teorię grafów (kto pamięta grafy z podstawówki?) do analizy połączeń sieciowych. Po namyśle uznali, że piłka wędrująca od piłkarza do piłkarza i do bramki to nic innego, jak pakiet danych, wędrujący w kapryśnej sieci od węzła do węzła i do celu.

Pozostało tylko zgromadzić dane o podaniach podczas meczy i zapędzić komputer do roboty. A kiedy komputer liczy, można pooglądać mecz, a szef się nie może przyczepić. Bajka! No, może te współczesne komputery ciut za szybkie. Za to mamy narysowane piękne analizy taktyki zespołu. Widać jak na dłoni, gdzie mocne a gdzie słabe punkty każdej drużyny. Zestawiamy sposób gry rywali i — mamy odpowiedź, kto powinien wygrać!

Na razie udało się wyjaśnić, dlaczego Niemcy pokonali Anglików: ci drudzy dobrze grali w środku pola ale słabo podawali do napastników, ci pierwsi dobrze przerzucali piłkę między stronami boiska i atakowali nieprzewidywalnie.

Niemcy i Anglia

Udało się także wytypować, kto w niedzielnym meczu zdobędzie Puchar Świata 2010. Holandia, preferująca szybkie, długie ataki i kontrataki czy Hiszpania, która woli taktyczne budowanie natarcia i częste wymiany piłek.

Holandia i Hiszpania

Kto jest ciekaw, kto wygra mundial, co przewidują panowie Javier López Peña i Hugo Touchette oraz czy ich matematyczna kalkulacja zgadza się z typowaniem nienażartego Paula Ośmiornicy, nich zajrzy na stronę Uniwersytetu Londyńskiego (po angielsku) albo na stronę Kopalni Wiedzy, gdzie znajdzie mój szerszy artykuł po polsku. Można też zerknąć do artykułu, który wyjaśnia, czemu w takiej samej sytuacji sędziowie raz widzą faul, a raz nie. A ponieważ dziś sobota, czyli dzień przysłów, można jeszcze przypomnieć sobie jedno z moich starych przysłów o piłce nożnej w naszym pięknym kraju.

Firma „Angla” zaprazsaLepiej, że nas tam nie ma

Komentarze

Niezarejestrowany użytkownik sobota, 10 lipca 2010 21:00:56

guzik writes: Niemcy mają brąz, ośmiornica przeżyła.

Niezarejestrowany użytkownik sobota, 10 lipca 2010 21:14:44

mAniek writes: Specjalnie przypatrzyłem się Niemcom. Faktycznie ostro zmieniali strony boiska. Ale Urugwajczycy w tyle z tą techniką nie zostawali.

vel Suhippovelsuhippo niedziela, 11 lipca 2010 09:46:30

Głowonogi to generalnie łebskie mięczaki, mają niesamowicie rozwinięte oczy, które są łudząco podobne w budowie do oczu kręgowców, ale mimo to nie wydaje mi się żeby rozpoznawały kolory ;P wybory są sterowane przez pracowników- dają do jednego pojemnika nieco "smaczniejszy" pokarm niż w drugim smile

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi niedziela, 11 lipca 2010 11:43:02

Właśnie doczytałem, że widzą czarno-biało. Ale mógł Paul po prostu się nauczyć, że w pojemniku z taką właśnie flagą jedzenie jest na pewno, więc szedł na pewniaka. Raz mógł się pomylić, albo po prostu eksperymentował. A w ostatnim lodowaniu też wybrał pojemnik z oznaczeniem, które już znał i sprawdził.

vel Suhippovelsuhippo niedziela, 11 lipca 2010 13:11:56

Originally posted by Jurgi:

Właśnie doczytałem, że widzą czarno-biało.


Wcześniej to był mój taki skrót myślowy, coś takiego jak na czarno-biały telewizor nie mówi się że jest kolorowy smile

irczas poniedziałek, 12 lipca 2010 08:54:51

Ośmiornica doh nie napiszę co o tym myślę...cheers

Niezarejestrowany użytkownik poniedziałek, 12 lipca 2010 21:30:59

Rysiu writes: Zaraz. Ile razy ona dobrze przepowiedziała? Osiem? I ma osiem macek? Ciekawa zbieżność.

Niezarejestrowany użytkownik poniedziałek, 12 lipca 2010 21:44:36

Rysiu writes: Zaraz. Ile razy ona dobrze przepowiedziała? Osiem? I ma osiem macek? Ciekawa zbieżność.

Niezarejestrowany użytkownik poniedziałek, 12 lipca 2010 22:22:10

Oszołom writes: Nie do końca jestem przekonany, czy ośmiornica rozróżnia kolory. Zdaje się, że oko w tej fazie rozwoju rozróżnia niewiele więcej od ciemne - jasne i ruchome-statyczne.

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki