My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Cenzorzy kręcą na nas bata. Czas działać!

, , , ,


Jutro w Parlamencie Europejskim będzie głosowane przyjęcie tzw. Raportu Gallo. Czemu powinno nas to interesować? Raport ten jest inspirowany przez lobbystów międzynarodowych koncernów medialnych; jego przyjęcie otworzy drogę do radykalnego zaostrzenia prawa, ograniczenia swobód obywatelskich, monitorowania i cenzurowania internetu. Firmują go ludzie, którzy stoją za skandalicznym projektem prawa HADOPI we Francji, o którym pisałem nie raz.

Organizacja broniąca praw obywatelskich w Internecie: La Quadrature du Net, pisze:

Jeśli zostanie przyjęty, raport Gallo otworzy Komisji Europejskiej drogę do wystąpienia z nową, represyjną inicjatywą legislacyjną wprowadzającą sankcje karne. Otworzy to również drzwi do wprowadzenia prywatnej policji praw autorskich, wspieranej także przez porozumienie ACTA (...) Ukryte za łagodną nazwą "współpracy" pomiędzy posiadaczami praw autorskich i dostawcami internetu jest to co czeka w raporcie Gallo, de facto cenzura, automatyczne sankcje i generalny nadzór sieci […]

(tłum.: Dziennik Internautów)[/QUOTE]

La Quadrature du Net namawia do pisania i dzwonienia do europarlamentarzystów z apelem o głosowanie przeciwko. Namawiam i ja. Listę polskich europosłów znajdziecie tutaj, są tam numery telefonów i adresy e-mail. Wysłanie maila nie zajmie wiele czasu, a może wiele zdziałać. Dla ułatwienia wrzucam gotowy wzór apelu, z którego za moment i ja skorzystam:
[/ALIGN]


Szanowny Panie Pośle! (Szanowna Pani Poseł!)

W związku z planowanym, jutrzejszym głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad tzw. Raportem Gallo, zwracam się do Pana o wzięcie pod uwagę intencji, jakie za nim stoją oraz negatywnych konsekwencji, jakie mogą iść za jego przyjęciem.

Inicjatorzy Raportu Gallo to wielkie firmy i koncerny medialne, które przy pomocy lobbingu oraz przyjaznych sobie kolegów – polityków próbują wpłynąć na kształt europejskiego prawa w taki sposób, aby wyciągnąć z niego jak największe korzyści dla siebie. Posługują się przy tym nie mającymi pokrycia w rzeczywistości danymi i statystykami (których sprzeczność z faktami potwierdziło wiele niezależnych badań uniwersyteckich), podając zmyślone, absurdalne kwoty strat, jakie rzekomo ponosi gospodarka w wyniku swobodnego przepływu informacji.

Cel Raportu Gallo, to zrzucenie na barki instytucji państwowych i europejskich „obowiązku” dbania o interesy wielkiego kapitału; to finansowanie z podatków mechanizmów dających finansowe korzyści osobom najbardziej wpływowym.

Skutkiem Raportu Gallo może być narzucenie państwom UE konieczności monitorowania i cenzurowania Internetu i ograniczania swobód obywatelskich; powstanie prywatnych „policji”, opłacanych z podatków, kontrolowanych przez międzynarodowe koncerny, a zajmujących się ściganiem „szarych” obywateli Europy. Przyjęcie tego raportu otworzy drogę do przekształcania demokracji w „koncernokrację”, w której prawa zwykłego obywatela będą daleko mniejsze niż posiadaczy wielkiego kapitału.

Prawo powinno i musi być respektowane, ale musi ono być sprawiedliwe i proporcjonalne do wykroczenia. Prawo nie może być narzędziem żadnej grupy ludzi, tymczasem taki właśnie skutek może mieć przyjęcie powyższego raportu. Dowodem przykład Francji, gdzie uchwalone ustawy HADOPI pozbawiły obywateli prawa do domniemania niewinności, prawa do rzetelnego i niezawisłego sądu oraz prawa do odwołania się od decyzji. Mimo zakwestionowania przez francuski sąd konstytucyjny weszły (w okrojonej wersji) w życie i są rozwijane — ostatnio o próby ustawowej inwigilacji każdego poczynania zwykłych użytkowników internetu.

Szanowny Panie Pośle! (Szanowna Pani Poseł!) Jesteśmy obywatelami kraju, który jeszcze niedawno doświadczał cenzury, limitowania przepływu informacji i instrumentalnego wykorzystywania prawa. Jesteśmy narodem, który zawsze wysoko cenił swobodę, wolność, honor. Nie zaprzepaśćmy tego. Nie dopuśćmy, żeby znów anonimowy urzędnik miał władzę nad zwykłym obywatelem.

Zwracam uwagę na to, co o Raporcie Gallo piszą organizacje broniące praw obywatelskich, jak La Quadrature du Net:

»If adopted, the Gallo report will open the door for the European Commission to come up with new repressive legislation imposing criminal sanctions. It will also open the door to private copyright police of the Net, also encouraged by the ACTA agreement2, whereby Internet service providers and entertainment industries would be allowed to circumvent the due process of law by deciding between themselves what an infringement is and how to sanction it. Hidden behind the benign name of "cooperation" between right holders and ISPs, what lies ahead in the Gallo report is de facto censorship, automatic sanctions, and a generalized surveillance of the Net. They would impact freedom of expression, harm privacy, bypass the judicial authority, and turn the presumption of innocence into a fiction. The diversionary ALDE resolution drafted by entertainment publishing lobby puppet3 Toine Manders serves no other purpose than to take votes away from the true alternative resolution drafted by the S&D, Green and MEPs of several other groups.

"The adoption of the Gallo report would pave the way to dangerous and unacceptable repressive policies. Allowing private actors to police and render justice by themselves is a blatant denial of the fundamental right to a fair trial and should not be encouraged by any elected representative. Members of the European Parliament must be reminded of the numerous past attacks on fundamental freedoms of citizens online, when they reacted by defending EU values rather than giving up on them4. Citizens are watching." declares Jérémie Zimmermann, co-founder and spokesperson of citizen advocacy group La Quadrature du Net.«


Nadszedł czas decyzji, czyje interesy pragną reprezentować poszczególni posłowie do Parlamentu Europejskiego: koncernów czy obywateli. Z wiarą, że Pańskie ugrupowanie zawsze będzie opowiadać się po stronie Człowieka, Obywatela, Wolności, apeluję o odrzucenie Raportu Gallo w jutrzejszym głosowaniu. Zamiast niego zaś rozważyć przyjęcie jednego z alternatywnych raportów, lub domaganie się stworzenia nowego, który współtworzyć będą także osoby broniące praw obywatelskich, a nie tylko lobbyści wielkiego kapitału.

Z poważaniem:
_____________________
Acha. Najlepiej podpisać własnym imieniem i nazwiskiem, bardziej elegancko będzie też wysłać każdy list osobno. Powyższy wzór i cały wpis możecie kopiować i przerabiać bez ograniczeń (mile widziane podanie źródła).

Więcej na ten temat:
• Artykuł w Dzienniku Internautów: Prawa internautów zagrożone przez raport Gallo.
Opinia La Quadrature du Net na temat Raportu Gallo (po angielsku).

O, szpilko święta!Szósty Ogólnopolski Konkurs Poetycki St. „Przystań” — przypomnienie

Komentarze

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi wtorek, 21 września 2010 09:22:46

Skończyłem. Zajęło mi to kwadrans, jest trochę pracy, nawet przy zautomatyzowaniu, ale nie aż tak wiele. Podpowiedzi:
• adresy e-mail są klikalne, nie trzeba kopiować, wystarczy wklejać treść (uważając na płeć),
• tytuł e-maila dać coś w stylu „Apel obywatelski w związku z jutrzeszym głosowaniem tzw. Raportu Gallo”,
• pisząc do posła ze swojego okręgu warto dodać miejsce zamieszkania (apel od swojego potencjalnego wyborcy powinien być nieco skuteczniejszy),
• jak ktoś nie ma kwadransa, niech wyśle choćby kilka listów.
Po głosowaniu postaram się zerknąć, kto jak głosował i opublikować listę (liczę, że Dziennik Internautów też to zrobi). Wtedy będzie można wysłać list z podziękowaniem lub wyrazami zdziwienia.

Bożena Bożena328 wtorek, 21 września 2010 09:45:16

jeśli dobrze Ciebie zrozumiałam...
posłużę się przykładem: wklejanie na to forum czegokolwiek z np: YouTube" będzie naruszeniem praw autorskich zamieszczającego film a "poszkodowany" i tak niewiele będzie miał z faktu, że policja dopadnie pirata, bo koszty pochłoną odszkodowanie - mówiąc krótko znowu chodzi tylko o pieniądze i możliwość ustawienia kolesi i rodziny?

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi wtorek, 21 września 2010 10:01:13

Z YouTube może nie, ale przykładowo (jak we Francji) na żądanie organizacji reprezentującej „posiadaczy praw autorskich” (a w rzeczywistości – po prostu koncerny medialne) anonimowy urzędnik będzie mógł Ci odciąć internet, bo rzekomo ściągnęłaś sobie piosenkę z sieci. Przy czym: za internet nadal płacisz, nie ma żadnego wyroku sądu, nie ma możliwości odwołania. Ktoś z organizacji typu „ZAiKS” każe Cię odciąć i Cię odcinają.
Przy okazji wymuszane jest na internautach, żeby sami instalowali sobie oprogramowanie szpiegujące, które będzie śledzić wszystkie odwiedzane strony, rozmówców, wysyłane listy i na żądanie raportować „odpowiednim organom”.

Fajna perspektywa? Tak to próbowali przeprowadzić we Francji. Ostatecznie część zablokował Sąd Konstytucyjny, ale część przeszła, a prezydent Sarkozy („przypadkiem” stołujący się i wczasujący na koszt kolegi, który jest właścicielem koncernu medialnego) naciska, żeby jeszcze zaostrzyć przepisy i kontrolę.

Podobne ustawy (odcinanie internetu po trzech ostrzeżeniach) próbuje się wprowadzić w kilku innych krajach UE, np. Irlandii czy Szwecji. Docelowo lobbyści chcą to wprowadzić na poziomie samej Unii.

Bożena Bożena328 wtorek, 21 września 2010 10:11:59

w ten sposób unicestwią internet...
myślę, że mimo wszystko typowych piratów, którzy ściągają filmy,muzykę czy cokolwiek innego dla zysku nie ma aż tak wielu by wprowadzać tak restrykcyjne prawo, a nie wierzę, że oprogramowanie szpiegujące służyłoby tylko tym celom,
rzeczywiście perspektywa nie jest ciekawa!

Bożena Bożena328 wtorek, 21 września 2010 10:20:01

"La Quadrature du Net namawia do pisania i dzwonienia do europarlamentarzystów z apelem o głosowanie przeciwko. Namawiam i ja. Listę polskich europosłów znajdziecie tutaj...."
tutaj, to znaczy gdzie...? nie widzę odnośnika, a chętnie skorzystałabym przynajmniej z jednego adresu.

Niezarejestrowany użytkownik wtorek, 21 września 2010 11:28:19

Anonymous writes: Albo mi się wydaje, albo ja lista europosłów nie jest podlinkowana...

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi wtorek, 21 września 2010 15:46:36

Rzeczywiście, zapomniałem podlinkować (już poprawione). Ale można ją było znaleźć w podlinkowanym newsie w Dzienniku Internautów.

Niezarejestrowany użytkownik wtorek, 21 września 2010 18:31:36

Anonim writes: OK, posłałem tam i ówdzie ;)

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi wtorek, 21 września 2010 20:52:29

Dziękuję wszystkim znajomym i nieznajomym. smile
Jeśli ktoś się waha, czy nie za późno: nie za późno. To na pewno nie ostatnia taka bitwa, każdy apel, nawet spóźniony, może zaowocować następnym razem.

Niezarejestrowany użytkownik środa, 22 września 2010 13:50:23

andrymardy writes: Tu nie chodzi już o prawa autorskie . Zobaczcie jak wiele jest tego materiału filmy ,gazety ,książki,itp po to aby odciągać od ważnych spraw.A SAM INTERNET TO JUZ POWOLI STAJE SIE MIEJCEM gdzie coraz trudniej znaleść coś naprawdę wartościowego. Raczej mniej wartościowego bardziej relaksowego. Jezeli założą ten kaganiec to aktywność wielu internałtów znajdzie inny punkt zaczepienia.Ja nawet byłbym zbyt naiwny by wierzyć ze teraz koncerny bedą mogły spać spokojnie i produkować swoje medialne ogryzki. Chodzi moze o to żeby szerzyć dezinformację i haos i tyle.Wysle i zapytam się JAKI JEST CEL 'The Gallo Report" bo chyba sami parlamentarzyści do konca nie wie o co w tym wszystkim chodzi.Dzieki za info andry

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi środa, 22 września 2010 20:00:09

Niestety, Raport Gallo został dziś przyjęty. Wolność przepływu informacji i prawa obywatelskie przegrały z interesem wielkich koncernów.

Originally posted by Lidia Geringer de Oedenberg, polska europosłanka:

Raport Gallo, czyli projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego autorstwa tej posłanki, w bardzo restrykcyjny sposób podchodzi do zjawiska ściągania plików z internetu, stawiając je na równi m.in. z produkcją podróbek leków czy części samochodowych. Porównując sankcje przewidziane za ściąganie plików z sankcjami przewidzianymi za inne, poważniejsze przestępstwa, zauważamy rażącą niewspółmierność. Ponadto, niejasne sformułowania raportu, czy też mowa o tzw. "nielegislacyjnych środkach" mogą powodować realną obawę zagrożenia praw fundamentalnychOriginally posted by Jérémie Zimmermann, rzecznik grupy La Quadrature du Net:

Raport Gallo jest ilustracją życzeń przemysłu rozrywkowego, aby wprowadzić prywatną policją praw autorskich (...) represyjne projekty takie jak "prawo trzech ostrzeżeń" i inne ograniczenia dostępu do internetu (...) negują fundamentalne prawa takie jak prawo do uczciwego procesu, prawo do wolnej komunikacji lub prawo do prywatności(Źródło cytatów: Dziennik Internautów)

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 23 września 2010 09:01:15

intervojager writes: http://cio.cxo.pl/news/362230/czy.czeka.nas.wielka.inwigilacja.html

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi czwartek, 23 września 2010 09:10:44

To już czwarta strona z tym samym tekstem, jaką widzę. Powielają to wszystkie strony IDG oraz zżynają twórcy autoblogów.

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 23 września 2010 18:05:07

Anonim writes: Ciekawe czy dostepna jest rozpiska, kto z naszych eurooslow jak glosowal. Z checia bym podzwonil/popisal do tych co glosowali za raportem i powiezdial co o tym mysle.

Niezarejestrowany użytkownik piątek, 24 września 2010 06:51:24

Ditmar Krupa writes: Jeżeli dobrze policzyłem, to 35 z 50 polskich europosłów poparło raport. Praktycznie wszyscy z PO, PSL i PIS. Część była nieobecna. Znalezienie nazwisk niektórych posłów (Legutko, Migalski, Kolarska-Bobińska, Saryusz-Wolski, Zalewski) wywołały u mnie zażenowanie. Może punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?

Niezarejestrowany użytkownik piątek, 24 września 2010 07:03:06

Ditmar Krupa writes: Listę nazwisk wszystkich europosłów i to jak głosowali można znaleźć w stenogramie pod poniższym linkiem http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+PV+20100922+RES-RCV+DOC+PDF+V0//PL&language=PL na stronach 90-91.

Bożena Bożena328 niedziela, 26 września 2010 21:35:16

"Application error

Wrong parameter 'language'. Allowed values are 'BG ES CS DA DE ET EL EN FR GA IT LV LT HU MT NL PL PT RO SK SL FI SV'
(pubRef:-//EP//NONSGML PV 20100922 RES-RCV DOC PDF V0//PL, language:PL na stronach 90-91.)"

tyle można tam znaleźć

Niezarejestrowany użytkownik środa, 29 września 2010 09:32:38

andrymardy writes: Fajnie ze podajecie imiona tych parlamentarzystow ktorzy glosowali tak czy inaczej bo beda musieli sie z tego tlumaczyc a tak jak powiedzialem wiekszosc z nich do konca nie wie co tam powinni robic i kogo reprezentowac.Wciekly jestem bo to zadni liderzy Jakie jest słowo przeciwne do lidera moze ktoś zna? Bedziemy jeszcze bardziej schodzic do podziemia

Niezarejestrowany użytkownik środa, 29 września 2010 09:35:01

andrymardy writes: Nie podali alboi wykreslili bo sie wstydza tego co zrobili -przeciez powinni byc dumni z tego co robia ,prawda?

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 30 września 2010 09:01:06

Anonymous writes: Link jest dobry: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+PV+20100922+RES-RCV+DOC+PDF+V0//PL&language=PL

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki