My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Nasz quest: uwolnijmy „Sondę” z lochów TVP

, , ,


Sonda Osoby z mojego pokolenia, lub starsze, na pewno pamiętają popularnonaukowy program Sonda, który Telewizja Polska emitowała w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Doskonała koncepcja programu, przystępna choć nie uproszczona formuła i charyzma dyskutujących ze sobą prowadzących: Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego, przyciągały do ekranu niemal wszystkich: humanistów i umysły ścisłe, oglądały ją i dzieci i dojrzali wiekiem. Pisałem o tym programie przy okazji śmierci nieodżałowanego Tomasza Pycia — współtwórcy programu. Pisałem też o tym, że ten program, chyba najwybitniejsze osiągnięcie popularnonaukowe naszej telewizji, spoczywa w otchłaniach archiwum TVP. Na nic zdały się apele miłośników programu, jego współtwórców i światłych ludzi nauki i mediów: telewizja ignoruje wszelkie prośby i monity o reemisję choćby wybranych odcinków lub inne udostępnienie ich szerokiej rzeszy widzów. Włodarze TVP mają inne rzeczy na głowie niż „misja edukacyjna”, są tak zajęci, że nawet nie raczą odpowiedzieć.

Pod koniec września minie dwudziesta już rocznica tragicznej śmierci prowadzących Sondę. Z tej okazji ludzie nauki podejmują jeszcze jedną próbę przebicia się przez mur obojętności i arogancji telewizyjnych decydentów. Jak dowiedziałem się z blogu Będąc młodym fizykiem, zbierane są podpisy pod kolejną petycję do władz TVP. Można ją podpisać przez internet, albo osobiście: na festiwalach nauki w Warszawie, Krakowie, Opolu, Gdańsku, Bielsku-Białej i Zielonej Górze.

Gorąco zachęcam do złożenia podpisu, wręcz proszę: poświęćcie chwilę na ocalenie kultowego programu, który edukował miliony Polaków. To my: obywatele jesteśmy jego moralnymi właścicielami, to za nasze pieniądze on powstał, dla naszego dobra. Mamy prawo domagać się jego udostępnienia od obecnej komercyjnej firmy o nazwie TVP, która zarządza naszym dobrem wspólnym.

Internetowa petycja o uwolnienie „Sondy”. — Więcej informacji na forum Sonda.Astro4u.net.


Molestowanie w nierealuNa bezrybiu, na pustyni

Komentarze

Niezarejestrowany użytkownik sobota, 16 maja 2009 15:39:02

miskidomleka writes: Nie mam teraz czasu objerzeć podłączonych przez Ciebie jutubków, żeby się zorientować i sobie przypomnieć, ale boję się, czy reemisja byłaby rzeczywiście edukacyjna. Sentyment tak, warsztat telewizyjny, sposób prowadzenia programu - pewnie też tak, ale czy edukacja naukowo techniczna? Czy to się za bardzo nie zestarzało? Pamiętam odcinek, w któym panowie zachwycali się cudem techniki pt. kserokopiarka - jaką wartość edukacyjną miałoby to dzisiaj?

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi sobota, 16 maja 2009 19:49:58

Kserokopiarka, płyta CD — masz rację, płyty LaserDisc — ciekawostka muzealna, ale na przykład powyższe odcinki o czterech rodzajach oddziaływań akurat się zbytnio nie zestarzały. Na pewno nie wszystkie byłoby sens reemitować, ale tym bardziej chyba warto pokazać to, co jeszcze jest aktualne, a nie tylko ciekawostkowe?

Z drugiej strony: TVP nie chce nawet wydać tego na płytach i sprzedawać (czyli zarobić). I tego nie rozumiem. Zupełnie, jakby się za coś mścili na tym programie. Może za to, że oni tak nie potrafią?

Niezarejestrowany użytkownik wtorek, 19 maja 2009 20:09:02

axe/ssg writes: ja jestem zdania, ze archiwa telewizji publicznej, zwlaszcza z czasow przed komercyjnych, powinny byc dostepne dla wszystkich za drobna oplata, za przeksztalcenie zbiorow na postac cyfrowa. w koncu to wymaga pracy i trudno sie spodziewac, ze dostaniemy cos za friko. byle byl dostepny szeroki katalog i z gory okreslony czas na realizacje zamowienia, a kazdy znajdzie cos dla siebie, niezaleznie od pogladow i zainteresowan. ale trzeba chciec, zeby to zrealizowac, a na to raczej nie ma co liczyc, dopoki TVP bedzie zarzadzana przez politykow, a nie menedzerow.

Tomektkacz środa, 20 maja 2009 07:38:34

jaka by to mialo wartosc? Coz, taka sama jak i kiedyś. Bo czy ktoś z mlodszego pokolenia wie jak taka maszyna dziala? Ot idzie jeden z drugim do punktu i... dostaje "kserówki". Może i to jest mu niepotrzebne do szczescia, ale czy nie warto choć chwilę poświęcić na przemyślenie: jak to działa? Ot choćby po to, gdy kiedyś dziecko przegladajac youtuba natrafi na filmik pani bez majtek siedzacej na kserokopiarce i zapyta się "A co to było ksero?"

Zgadzam sie: UWOLNIC SONDE!!!
Orkę uwolnili, może i sondę się uda wink

Niezarejestrowany użytkownik czwartek, 10 września 2009 22:26:39

aro33 writes: Tkacz w zupełności się z tobą zgadzam, bo przecież można zauważyć jak wiele osób chętnie obejrzy program na discovery "jak to jest zrobione" gdzie czasami pokazują rzeczy nie skomplikowane niby każdy wie jak to obsłużyć ale jak to powstało już nie wie. Dlatego właśnie ksero niby każdy wie że kładzie się papier światło przechodzi i na drugiej kartce z tuszu lub tonera powstaje kopia, ale jak to dokładnie się odbywa jakie zjawiska zachodzą to wątpię by młodzież wiedziała ( a też niejeden starszy by obejrzał z ciekawością bo nawet jak kiedyś oglądał to inaczej się ogląda informację o czymś co ktoś tam wyprodukował a inaczej coś co się teraz użytkuje - często to jest ciekawsze). Czasem warto się zagłębić w coś prostego co jest wszystkim znane ale z innego punktu widzenia zasady jak to właściwie działa są bardzo ciekawe. Powini wyemitować wszystkie odcinki a może ktoś by się wtedy pokusił o zrobienie "nowoczesnej sondy" (wreszcie byłoby co obejrzeć w telewizji).

Artur „Jurgi” JurgawkaJurgi piątek, 11 września 2009 08:31:37

Ostatnio temat petycji został odgrzany przez bodaj „Dziennik”, za czym temat podjęły różne serwisy internetowe. I bardzo dobrze, niech o tym mówią jak najwięcej, kto jeszcze nie podpisał, niech podpisze. Szkoda, że w TV nic o tym nie mówią.

W komentarzach na di.com.pl ktoś zasugerował, że powodem trzymania Sondy w archiwach mogą być potencjalne kłopoty z prawem autorskim do wykorzystanych w programach fragmentów różnych utworów. Prawo autorskie w PRL „kapkę” było inne.

Tym niemniej, nawet jeśli coś jest na rzeczy, to nie wierzę, że nie da się tego załatwić.

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki