My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Na pohybel nieudolnym ekranizatorom

, ,

Joanna Chmielewska to od dziesięcioleci ulubiona polska autorka prześmiesznych kryminałów. Jako dziecko zaczytywałem się przygodami dzieciaków: Janeczki i Pawełka, bohaterką książek dla starszych czytelników jest… Joanna, pisarka — najwyraźniej alter ego samej autorki.
Chmielewska zawsze doskonale wpisywała się w istniejący wokół świat. Najpierw był to siermężny PRL, potem Polska czasu przemian, nowe książki to świat, jaki widzimy za swoimi oknami… i w telewizji. Rzeź Bezkręgowców to nowa powieść, zbudowana wedle najlepszych wzorców gatunku. Ofiarą tajemniczego zabójcy zaczynają padać filmowcy, którzy paskudzą ekranizowane książki. Wszyscy są podejrzani, a najbardziej sama bohaterka, która prowadzi konkurencyjne dla policji śledztwo, prawie nie ruszając się ze swojego mieszkania, opierając się na wydobytych strzępach informacji i plotkach. Naturalnie, w miarę rozwoju sytuacji sprawy się komplikują, trupów przybywa, a wszyscy to osoby nielubiane przez bohaterkę.
Zresztą, kto z nas nie miał ochoty udusić reżysera, który filmując naszą ulubioną książkę, skopał ją dokumentnie? No to co musi czuć autor takowej? Nie wiem, czy ukatrupione w książce osoby są odwzorowaniem konkretnych ludzi, całkiem możliwe, że tak. Ja w każdym razie chętnie pewne realne osoby bym tam podłożył. Stąd i tytuł powieści: bezkręgowce, czyli pijawki, czyli organizmy pasożytujące…


Paweł Rojek: Trochę czasu minęło od czasu ostatniej ekranizacji pani książki. Musze przyznać, że z nich właściwie podobało mi się „Lekarstwo na miłość”, resztę…
Joanna Chmielewska: Resztę można, powiedzmy elegancko, pod tramwaj podłożyć…


Ten wywiad, jaki z autorką przeprowadził Paweł Rojek z okazji wydania tej książki zdradza, że bohaterka to naprawdę alter ego. A za nazwiskami nieudolnych reżyserów z powieści (Zamorski, Drżączek) kryją się osoby prawdziwe. No to wiemy, kto będzie podejrzany, jak naprawdę ktoś zacznie kosić reżyserów…

Joanna Chmielewska na spotkaniu z czytelnikami w lutym 2006
foto za czytelnia.onet.pl


Niezmieniony pozostaje charakterystyczny język Chmielewskiej, autorka wciąż tryska poczuciem humoru, zarówno sytuacyjnego, jak i językowego. Sformułowania typu „umęczyłam się jak dzika świnia za pługiem na przednówku” zawsze mnie bawiły, chyba nikt inny nie potrafi w książkach tak oddać barwności mówionego języka i tworzonych ad hoc powiedzonek. To jedyna autorka, przy książkach której potrafiłem śmiać się w głos.
Doskonała lektura wypoczynkowa, dla odprężenia i poprawy nastroju. Pozostaje cieszyć się, że pisarka wciąż pozostaje w dobrej formie i życzyć jej dobrego zdrowia i wielu jeszcze powieści na koncie.



Fragment powieści:

— Joanna? Cześć! Zdaje się, ze twoja ulubiona postać z tego świata zeszła? Gdyby ci było potrzebne jakieś alibi, to my chętnie...
Nie czułam się zaskoczona, z góry wiedziałam, że będę pierwszą podejrzaną. Może i rzeczywiście nie należało do tego stopnia kłapać gębą publicznie...? Z drugiej strony nie szkodzi, jeśli na mnie padnie, prawdziwemu sprawcy ujdzie na sucho i niech w zdrowiu kwitnie! Może rozpęd weźmie i na tym jednym szlachetnym czynie nie poprzestanie...?
Tak mi się jakoś pomyślało w złą godzinę...




Joanna Chmielewska
Rzeź Bezkręgowców
Wyd. Kobra Media 2007, 330 stron



Co to jest „DKK”?
DKK, czyli Dyskusyjny Klub Książki, to inicjatywa Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich, mająca na celu ożywienie czytelnictwa wśród Polaków, prowadzą ją lokalne biblioteki publiczne. Akcja działa w ramach większej akcji: Tu czytamy! i wzorowana jest na podobnej inicjatywie, jaka od dawna działa w Wielkiej Brytanii. Nie są to sztywniackie, akademickie dyskusje, to raczej luźne rozmowy, dla których przeczytana książka bywa tylko pretekstem, a uczestnicy to i uczniowie szkół średnich, studenci, i osoby na emeryturze i wszyscy inni, którzy mają odrobinę wolnego czasu, który chcą poświęcić na przeczytanie czegoś i rozmowę przy kawie i ciastkach. Polecam — jeśli biblioteka w twoim mieście jeszcze nie prowadzi DKK, to zawsze może zacząć – książki są zapewniane „odgórnie”, są też fundusze na dodatkowe atrakcje, typu wyjście do kina. Książki, o jakich rozmawiamy na DKK w moim mieście, od jakiegoś czasu recenzuję na moim weblogu.

Miłość i popularność przychodzi znienackaMoże to jej urok, może to…

Komentarze

Niezarejestrowany użytkownik poniedziałek, 25 maja 2009 11:02:03

Anonymousmatus.bencik@ecopress.sk writes: Emil Bencik (1933), słowacki pisarz, publicysta, autor wielu literackich programów radiowych, żyje w Bratysławie. W latach 1960-1970 był korespondentem zagranicznym prasy słowackiej w Warszawie a potem dlugoletnim redaktorem naczelnym programów literackich Radia Słowackiego w Bratysławie. Jego działalność literacka i publicystyczna orientowana jest przedewszystkim na twórczość audiowizualną. Jest on autorem wielu słuchowisk radiowych oraz programów audioliterackich, dramatycznych, dokumentalnych i publicystycznych. Wielkim powodzeniem cieszyły się jeho dokumentalne seriały radiowe o Prażskiej Wiosnie i działalności Aleksandra Dubczeka, o holocauscie żydów słowackich – (życie i śmierć z gwiazdą Dawida), o drugiej wojnie światowej, o Słowackim powstaniu narodowym (1944) - (Dies veritatis-Dzień prawdy), czy też o antykomunistycznych powstaniach i protestach w Niemczech Wchodnich, na Wegrzech, w Polsce i w Czechosłowacji – (Głową do ściany). Pod jego kierownictwiem Radio Słowackie nadawało siedemnaście lat bardzo popularny rodzinny seriał radiovy „Co nowego, Bielikowie?“- po wzorze polskich „Matysiaków“. Oprócz tego Emil Bencik jest autorem publikacji „Lata z Radiem“, „Gniazdo na dłoni“, „Co nieodwiał wiatr“ a też ksiażki opowiadań „Drabina do niebie“, o rzeczach ziemskich i niebieskich, o „Adamoch“ i „Ewach“ szukajacych swoje miejsce na ziemi i w niebie.

Niezarejestrowany użytkownik niedziela, 7 czerwca 2009 11:42:33

Lubo writes: Probuje zrozumiec i nie bardzo moge, co ma ostatni komentarz wspolnego z trescia wpisu?

Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki