My Opera is closing 3rd of March

Wyśmiewisko Różności

Dajcie mi punkt oparcia, a wyśmieję wszystko

Archiwum: March 2011

Muchy na płaszczyźnie

,


Jako że nastała wiosna i pojawiły się pierwsze muchy, postanowiłem zapostować oryginalne rozwiązanie zagadki: czemu te muszyska tak się tłuką po tej szybie? Tekst jest fragmentem powieści „Poniedziałek zaczyna się w sobotę” Arkadija i Borysa Strugackich.

         Osiemdziesiąt trzy procent dni w roku zaczyna się jednakowo: dzwoni budzik. Dźwięk ten wdziera się w ostatnie sny to spazmatycznym skrzekotem perforatora wyjściowego, to grzmiącym basem Fiodora Simeonowicza, to zgrzytem pazurów bazyliszka, dokazującego w termostacie. […]

         Okno było szeroko otwarte, zobaczyłem ciemnobłękitne niebo, poczułem rześki wiosenny podmuch. Po gzymsie łaziły gołębie. Trzy muchy obijały się bezsilnie o szklaną amplę - widocznie pierwsze muchy w tym roku. Co jakiś czas zaczynały miotać się szaleńczo na wszystkie strony i wtedy, na poły we śnie, zaświtał mi genialny pomysł, że muchy pewnie próbują wyskoczyć z przechodzącej przez nie płaszczyzny. Zacząłem współczuć im z powodu tych beznadziejnych wysiłków. Dwie muchy usiadły na ampli, trzecia gdzieś znikła, a ja obudziłem się na dobre.

Kobiety do garów!

,

Zawsze byłem zwolennikiem równouprawnienia (ale prawdziwego, a nie udawanego polityczną poprawnością i wymuszanego parytetami), ale przyszedł dzień… Dzień, w którym zostałem zwolennikiem seksistowskiego hasła kobiety do garów! I talerzy! Tak, każda kobieta powinna wiedzieć, gdzie jej miejsce. Ta poniżej bez wątpienia wie:

Zielono w głowie, pusto w głowie

,


W całej Francji odbyły się dziesiątki manifestacji, zorganizowanych przez sieć francuskich stowarzyszeń pod nazwą "Odejść od energii atomowej". Domagają się one podjęcia przez rząd debaty o przyszłości energetyki jądrowej. Manifestanci podkreślali także swoją "solidarność z narodem japońskim", dotkniętym tragicznymi skutkami trzęsienia ziemi i tsunami.


Czy tylko mnie zdumiewa, że to nie Japończycy chcą zamknięcia elektrowni atomowych?

Motto protestów odwoływało się do katastrofy nuklearnej w Japonii: "Fukushima ostrzega: wyłączyć wszystkie elektrownie atomowe".


W kopalniach ginie tysiące razy więcej ludzi, elektrownie węglowe generują miliony razy więcej szkód dla środowiska niż atomowe, w tym trzy razy większe skażenie promieniowaniem (sic!). Czy tylko mnie zdumiewa, że nikt nie domaga się zamknięcia kopalń i elektrowni węglowych?

Hasła wypisane na transparentach protestujący w stolicy Niemiec przestrzegały z kolei: "Energia atomowa niszczy życie" albo "Fukushima może się zdarzyć wszędzie".


Tak, oczywiście, lada moment możemy oczekiwać trzęsienia ziemi i tsunami w Niemczech… w najmniej aktywnym tektonicznie rejonie świata i z dala od jakiegokolwiek oceanu. A świstak siedzi…

„Chroń mnie Panie przed przyjaciółmi, z wrogami poradzę sobie sam” – mówi znane powiedzenie.
Matka natura, gdyby mogła mówić, powiedziałaby zapewne:

chroń mnie panie przed ekologami, z zanieczyszczeniami poradzę sobie sama”.

Homo Sapie

, , ,Homo homini dupkus.
Czemu nie w Biedronce?

, , ,

Kilka dni temu znany polski polityk naraził się Polakom mówiąc, że nie kupuje w sieci sklepów Biedronka, bo to sklepy dla biednych. Urażeni poczuli się i ci biedni, i ci zamożniejsi, ale oszczędni (a w każdym razie nie jeżdżący dwadzieścia kilometrów po codzienne zakupy do najdroższego sklepu w mieście). Zarzucono zatem panu prezesowi, że się wywyższa, gardzi, i temu podobne.

Prawda jest jednak nieco inna – Jarosław Kaczyński nie kupuje w Biedronce, ponieważ zbyt dosłownie potraktował i uwierzył w kampanię reklamową tej sieci sklepów, jaka emitowana była jakiś czas temu.

No i obejrzawszy powiedział „fuj”. I nie kupuje w Biedronce.

Technologia redefiniuje frazeologizmy

, ,

W lesie

Filodendryta ocenia reklamy

, , ,


Zapisałem się swego czasu do udziału w internetowych ankietach. Wczoraj dostałem propozycję udziału w kolejnej, która okazała się dotyczyć oceny reklam telefonii komórkowej. Chciało ci się, człowieku? – zapewne zapyta niejeden czytelnik. Akurat miałem czas i postanowiłem potraktować to jako autotest psychologiczny i poobserwować swoje własne reakcje. To jest zabawa, mówię Wam! Obserwować sposób myślenia filodendryty

Czytaj dalej…

Popkultura redefiniuje klasyczne zagadki

, , , ...


Zombie

Nie je, nie żyje,
a chodzi i bije.Zastraszanie po polsku, czyli gdzie się podziała ostatnia szara komórka?

, , , ...


Czytując stronę rp.pl (firmowaną przez dziennik Rzeczpospolita) można się dowiedzieć naprawdę zaskakujących rzeczy i nawet nie muszą to być felietony Rafała A. Ziemkiewicza, zwykle z pogranicza literatury psychiatric-fiction.

W związku z działalnością zespołu Macierewicza, klub PiS we wtorek wieczorem przyjął przez aklamację uchwałę mówiącą o zastraszaniu pracowników Biura Zespołu Parlamentarnego Ds. Katastrofy Smoleńskiej.W pierwszej chwili sądziłem, że klub PiS apeluje, żeby zastraszać (oni lubią apelować, bo nie wymaga to żadnego wysiłku, zresztą biorą przykład z Sami-Wiecie-Kogo). Okazuje się, że jednak chodzi o coś odwrotnego. No ale to akurat, sądząc z podpisu, tekst PAP (a jeszcze do niedawna chociaż tam pracowali ludzie potrafiący pisać zrozumiale).

Dalej wszakoż są rzeczy jeszcze bardziej niesamowite.

"Czuję się zastraszony" - powiedział Misiewicz [szef biura ZPDKS – przyp. Jrg]. Jak wyjaśnił, 11 lutego otrzymał SMS o treści: "Proszę się nawrócić. Modlę się w Twojej intencji". »»»Za mnie też ciągle ktoś chce się modlić i nawracać. To w naszym kraju powszechne, nareszcie ktoś otwarcie powiedział, że jest to zastraszanie. Jeszcze lepiej, że zrobił to członek tej właśnie partii, którą wszak trudno oskarżać o walkę z Kościołem. Mam nadzieję, że wszyscy sumiennie staną w obronie milionów zastraszanych Polaków.


Mam zwyczaj ilustrować podobne przypadki cytatami ze starych polskich komedii, no ale takich jaj to nawet wielki Bareja nie wymyślił. Dlatego dziś ilustruję cytatami z nowej polskiej komedii.I lecimy w tę nutę!