My Opera is closing 3rd of March

Uroczysko

Odpowiedni dać obraz słowu

Fragmenty

vw - beetle - car - garbus - volkswagen - auto
 

(1 głos)

Poprzednia Zdjęcie 4 z 42 Następna
Pięknie odrestaurowany Volkswagen Garbus. Czerwony! Taki mały kogucik.

Garbus to potoczna polska nazwa niemieckich samochodów osobowych Volkswagen Typ 1, nazywanych popularnie w Niemczech Volkswagen Käfer.
"Garbus" należy do najbardziej znanych samochodów świata. Historię tego modelu zapoczątkowało memorandum jakie jego konstruktor Ferdynand Porsche złożył 17 stycznia 1934 roku, rządowi A. Hitlera, z którym wcześniej uzgodnił ogólne techniczne założenia projektu "niemieckiego samochodu ludowego". Miał to więc być: samochód mieszczący 4 dorosłe osoby i bagaż, cena poniżej 1000 ówczesnych marek niemieckich oraz spalanie do 8l/100km i silnik chłodzony powietrzem. Pierwszy jeżdżący prototyp "V1" powstał w 1935 roku i od tego właśnie czasu firma VW liczy istnienie "garbusa". Powstało 9 wersji nadwoziowych garbusa (w ramach projektów: "seria V3", "VW 30", "V 303"), oraz egzemplarze przedprodukcyjne do celów reklamy ("seria 38", "seria 39"), jaka miała miejsce przed II wojną światową na terenie Niemiec i np. Austrii. Nie licząc modeli wojskowych (Schwimmwagen typ 166, Kubelwagen typ 82, oraz wojskowych odmian VW '"garbusa" – typ 92, – typ 92 SS, typ 82E, typ 87) oficjalna produkcja "cywilnego" VW rozpoczęła się 11 lipca 1941 r. i zakończyła 17 sierpnia 1944 r. w liczbie 630 sztuk. Ostatecznie z taśm produkcyjnych w Niemczech, Brazylii i Meksyku zjechało 22 miliony sztuk tego samochodu (ostatni egzemplarz, który zjechał z taśmy montażowej był w kolorze niebieskim w wersji "baby", o numerze fabrycznym 21 529 464, który znajdzie się obecnie w zakładowym muzeum w Wolfsburgu w Niemczech). Na bazie VW Garbusa powstały również legendarne samochody takie jak Karmann Ghia czy VW Bus.

Konstruktorem i projektantem nadwozia "Garbusa", Kubelwagena i Schwimmwagena (później także np. Porsche 911) był Erwin Komenda – główny "designer" firmy Porsche. Nie da się jednoznacznie wykazać związku ale w konstrukcji "Garbusa" występuje wiele rozwiązań podobnych do konstrukcji Tatry T97, której autor – inżynier Hans Ledwinka wielokrotnie współpracował z Ferdinandem Porsche. Można spotkać się z informacjami, że po wojnie odbył się proces, który zakończył się wypłatą wielomilionowych odszkodowań na rzecz czechosłowackiego koncernu Tatra oraz że fakt ten jest powodem tak długiej produkcji jednego, prawie nie zmienianego modelu – firma zapłaciła pieniędzmi przeznaczonymi na wdrożenie prac rozwojowych Garbusa. Nie ma jednak żadnego potwierdzenia, że taki proces się kiedykolwiek odbył.


Jak korzystać z funkcji cytowania:

  1. Zaznacz tekst
  2. Kliknij link „Cytuj”

Napisz komentarz

Komentarz
BBcode i HTML niedostępne dla użytkowników anonimowych.

Jeśli nie możesz odczytać słów, kliknij ikonę odświeżania.


Buźki